Twórcy » Zofia Mirek

Zofia Mirek
Otwarta pracownia
adres:  ul. Piątkowska 9
kod:  33-300 Nowy Sącz
gmina:  Nowy Sącz
powiat:  nowosądecki
tel. dom.:  18 441 94 14
GPS:  49.6227, 20.7146 wyznacz trasę

Pani Zofia maluje obrazy olejne niewielkiego i średniego formatu, na szkle i na płótnie. W jej twórczości przeważa tematyka sakralna, szczególnie chętnie maluje Matkę Boską z Dzieciątkiem, sceny z życia Chrystusa, wizerunki świętych, ale pojawiają się także tematy świeckie: kwiaty czy motywy regionalne. Ponadto pani Zofia zdobi pisanki poprzez naklejanie koronek i malowanie ich.

Maluje od dziesięciu lat. Kiedy przeszła na rentę i zyskała sporo wolnego czasu, początkowo chciała rzeźbić, ale ostatecznie zdecydowała się na malarstwo. Twierdzi, że malowanie na szkle jest wyjątkowo trudną techniką, bo wymaga większej dokładności, a obrazy tworzy się „od końca” – najpierw cienie, potem wykończenia, a na końcu tło. Maluje się za to szybciej niż na płótnie, bo nie trzeba czekać na wyschnięcie farb. Wykonanie obrazu olejnego zajmuje około dwóch tygodni, podczas gdy obraz na szkle można stworzyć w jeden dzień.

Pani Zofia doczekała się licznych wystaw. Jej prace można było podziwiać między innymi w Krakowie, Nowym Targu, Oświęcimiu, Lublinie, a także podczas pokazów we Włoszech. Niektóre zawędrowały aż na Wyspy Brytyjskie i do Stanów Zjednoczonych. Jedne obrazy sprzedaje, inne rozdaje rodzinie i znajomym.

Prowadzi warsztaty malarstwa na szkle dla dzieci ze szkoły w Piątkowej i w Paszynie. Prace wykonane przez uczniów gromadzi i wysyła na konkursy. Zdarza się jej także uczyć dorosłych – jednej koleżance pokazała technikę i dziś znajoma maluje doskonale.

oprac. Agnieszka Krupnik, 2009 r.

Pliki audio

Otwarta pracownia

Malarstwo jest głównym hobby pani Zofii. Zapytana o ulubioną pracę, śmieje się, że wszystkie są ulubione. Nie posiada pracowni, najczęściej maluje przy kuchennym stole. Chętnie przyjmuje zainteresowanych i pokazuje zgromadzone w domu obrazy.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem