Twórcy » Michalina Gawlik

Michalina Gawlik
adres:  Męcina 217
kod:  34-654 Męcina
gmina:  Limanowa
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 70 37
GPS:  49.6844, 20.5588 wyznacz trasę

Pani Michalina jest pasjonatką haftu. Odkąd pamięta poświęca mu wolne chwile. Najważniejszych zasad tej sztuki nauczyła ją mama, a teraz pani Michalina „zaraziła” nią swoje trzy córki. Jedna z nich jest specjalistką od wykonywania obrazów krzyżykami.

Pani Michalina wykonuje głównie serwetki, bieżniki i odzież – sweterki, bluzy, spódniczki. Wzory czerpie z rozmaitych książek, czasopism, zbiera „Przyjaciółkę”, w której można znaleźć liczne inspiracje. Materiały kupuje, używa głównie kordonka i włóczki. Dawniej, gdy nici nie były tak łatwo dostępne, można je było zdobyć, prując nienoszone ubrania.

Haftowanie i szydełkowanie nigdy nie były źródłem dochodu, lecz przyjemnością, zajęciem wykonywanym do użytku domowego, dla dzieci lub znajomych. Pani Michalina lubi otaczać się efektami swojej pracy. W domu ma wiele pięknych, ozdobionych wzorami, serwetek i obrusów. Ostatnio jednak szydełkowanie ma rywala – artystka zainteresowała się przeszłością rodzinnego Męcina: zbiera dokumenty i opracowania, powoli stając się specjalistką od miejscowej historii. Efekty szydełkowania pozwalają jednak mieć nadzieję, że o swojej pierwszej pasji także nie zapomni.

oprac. Katarzyna Maniak, 2008 r.

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem