Twórcy » Aleksander Basiura

Aleksander Basiura
Otwarta pracownia
adres:  Bystra 502
kod:  34-253 Bystra
gmina:  Bystra-Sidzina
powiat:  suski
tel. dom.:  18 268 11 81
GPS:  49.6461, 19.7795 wyznacz trasę

W jego rękach drewno ożywa. Kilka ruchów dłuta i z płaskiej deski wyłania się twarz. To właśnie twarze sprawiają, że obok prac pana Aleksandra nie można przejść obojętnie. Jego rzeźby żyją, każda postać jest charakterystyczna, każda twarz ma niepowtarzalny grymas – skrzywienie warg, kształt nosa, wyraz oczu.

Przygoda pana Aleksandra z rzemiosłem rozpoczęła się w latach 70., w szkolnym kółku plastycznym. Rzeźbi w drewnie, kamieniu, węglu i soli, sporadycznie wyrabia także figurki z gliny. Twierdzi, że praca w odmiennych materiałach różni się tylko używanymi narzędziami, bo dłuta są inaczej zahartowane.

Nigdy nie robi projektów, pomysły czerpie z głowy. Nie lubi kopiować rzeźb, stawia na oryginalność i niepowtarzalność każdego dzieła. Jak mówi, „Chrystuski są frasobliwe wszystkie, ale każdy jest inny. Nie lubię robić takich samych rzeczy.” Jest perfekcjonistą, zawsze znajdzie w swojej pracy coś, co chciałby poprawić. Mimo to, jest zadowolony, kiedy jego rzeźby podobają się innym.

Tematyka rzeźb pana Aleksandra jest bardzo zróżnicowana. Mówi, że robi wszystko, co przychodzi mu do głowy, ale są to głównie rzeźby sakralne i postacie z ludowych wierzeń. Zajmuje się także odnawianiem okolicznych kapliczek. Sporadycznie wyrabia figurki z gliny, maluje akwarele i obrazy na szkle.

Pan Aleksander jest autorem serii drewnianych rzeźb, związanych z wierzeniami ludowymi mieszkańców Podbabiogórza. Prace te przedstawiają istoty, którymi straszono go w dzieciństwie – tak właśnie sobie je wyobrażał. Odnajdziemy wśród nich Płanetnika, czyli demona burzy, Głodnego Ducha, sprowadzającego na wędrowców śmierć, Diabła i Czarownicę, a także Boginki i Błędne Ogniki. Prace te często można oglądać podczas lokalnych wystaw i targów.



oprac. Anna Dębicka, 2009 r.

Otwarta pracownia

Artysta udostępni pracownię zwiedzającym i chętnie opowie o swojej pracy. Terminy odwiedzin należy uzgadniać z nim telefonicznie, dzwoniąc najlepiej wieczorami.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem