Twórcy » Danuta Rams

Danuta Rams
adres:  Łącko 407
kod:  33-390 Łącko
gmina:  Łącko
powiat:  nowosądecki
tel. kom.:  660 106 399
GPS:  49.5668, 20.4303 wyznacz trasę

Mimo, że haftuje dopiero od kilku lat, starsze kobiety we wsi bardzo ją cenią i chwalą. Pani Danuta ozdabia tradycyjne łąckie stroje regionalne, spodnie i gorsety. Najczęściej używa do tego koralików, specjalnie przygotowanego włóczkowego sznurka, rzadziej cekinów. Popularnym motywem są czerwone kwiaty. Haftuje najczęściej na suknie, bo to właśnie z tego kosztownego materiału szyje się łąckie spodnie. Jest to technika bardzo wymagająca: „Na suknie ciężko się haftuje, aż do zdarcia paznokcia” – mówi pani Danuta.

Zdarzają się też prace wykonywane na nietypowych materiałach – ostatnio pani Danuta wyszywała dla pewnego łąckiego muzyka parzenice na... dżinsach. Spodnie się spodobały i wkrótce dostała więcej takich zamówień. Kilku chłopaków z Łącka chodzi w takich spodniach na co dzień.

Pani Danuta wyrabia też szydełkowe serwetki. Wzory najczęściej podpatruje w gazetach, wymyśla rzadziej, bo, jak twierdzi, jest to bardziej pracochłonne i „trzeba liczyć oczka”.

Nie bierze udziału w pokazach czy targach, bo ma za mało swoich prac – stroje wyszywa tylko na zamówienie. Można u niej jednak zobaczyć serwetki i zdjęcia poszczególnych wyrobów. Kiedyś być może zdecyduje się zorganizować pokaz, chciałaby także przekazać komuś swoją wiedzę. Chętnie spotka się z zainteresowanymi osobami i opowie o swojej pasji.

oprac. Agnieszka Krupnik, 2009 r.

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem