Twórcy » Stanisław Starzec

Stanisław Starzec
Otwarta pracownia
adres:  ul. Generała Maczka 32a
kod:  34-240 Jordanów
gmina:  Jordanów
powiat:  suski
tel. dom.:  18 267 52 04
GPS:  49.6529, 19.8336 wyznacz trasę

Stanisław Starzec rzeźbi w różnych rodzajach drewna. Wymienia korzenie rodzimych drzew, takich jak wierzba, brzoza, sosna czy świerk w jednym ciągu z drewnem afrykańskim. Podkreśla, że pracuje we wszystkim, co znajdzie i uda mu się przewieźć do domu: „Jaki jestem w stanie korzeń unieść, to z takiego zrobię”. Ostatnio zaczął także rzeźbić w kamieniu.

Jego inspiracje są dwojakiego rodzaju: z jednej strony – tradycyjne tematy i formy właściwe dla regionu, z drugiej – sama natura: „Rzeźby ludowe, no to wiadomo, że to są typowe świątki góralskie, kapliczki, czy muzykanci, kapele, anioły. A resztę, to chodząc w różnych miejscach znajduję korzenie. Gdzie jak już znajdę ten korzeń, to ja już widzę, co z tego ma być. (…) Przynoszę te korzenie do domu i one czekają na odpowiedni moment, kiedy ja je tam obrabiam”. Rzeźby z korzenia Stanisława Starca są unikatowe, jako że bazują na niepowtarzalnych formach stworzonych przez naturę. Stanisław Starzec ceni rzeźbiarstwo, ze względu na różnorodność tej formy ekspresji. Najprzyjemniejszy dla niego jest moment znalezienia korzenia: „Układ gałęzi w tym drewnie pasuje do układu, na przykład, anioła. (…) Muszę ważyć, co będzie bardziej korzystne, lepiej wyjdzie, a co mniej”.

Państwo Starzec podkreślają, że istotna dla nich jest wzajemna motywacja. „(…) Mąż zrobił mi pierwszy blejtram, na którym namalowałam pierwszy obraz. Nie robiłabym tego, gdybyśmy się nie spotkali. Nawzajem się tak wspieramy, krytykujemy…”

Ich prace można podziwiać w autorskiej Galerii „Stara Chałupa" w Jordanowie oraz podczas licznych wystaw w kraju i za granicą.

 
oprac. Anna Dębicka, 2009 r.

Otwarta pracownia


Otwarta pracownia - Galeria „Stara Chałupa"
Przekroczenie progu galerii państwa Starzec jest jak wstąpienie do krainy wypełnionej postaciami ze snów. Z każdego kąta na zwiedzającego spoglądają nieruchome oczy niezwykłych stworzeń. Stanisław Starzec nazywa je strzygami. Podkreśla jednak, że nie są to złośliwe czy dokuczliwe duszki, ale pozytywni strażnicy domu. Obok strzyg i rozmaitej maści dziwolągów, galeria obfituje w drewniane anioły, smoki, rzeźby sakralne i figurki górali, nad którymi czuwają postacie świętych z obrazów Renaty Starzec.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem