Twórca ludowy i gawędziarz – tak mówi o sobie pan Józef. Jego głównym zajęciem jest wykonywanie zabawek z drewna, ale na tym zainteresowanie kulturą ludową się nie kończy: pan Józef pisze również gwarą opowiadania, gawędy i wiersze.
W rodzinie Krzaków zabawkarstwem zajmowano się od pokoleń, prawdopodobnie od roku 1830. Wiadomo na pewno, że zabawki z drewna wytwarzali pradziadek i prapradziadek pana Józefa. On sam rzemiosła uczył się od ojca. Działalność rozpoczął w 1987 roku, wtedy też otworzył koło domu własną pracownię, w której tworzy do dziś.
Podstawowym tworzywem stolarza jest oczywiście drewno, przede wszystkim liściaste – buk, jawor, dąb i olcha. Pan Józef kupuje je w nadleśnictwie oraz w okolicznych tartakach. W jego warsztacie powstają sanki, taczki, konie na biegunach, huśtawki i kołyski, a także drobne przedmioty: ptaszki, koniki, pociągi. Taczki i konie posiadają regionalny certyfikat „Łączy nas Babia Góra”.
Wyroby pana Józefa utrzymane są w stylu typowym dla regionu Podbabiogórza, tradycyjnie malowane i dekorowane. Charakterystyczną techniką zdobienia, po którą twórca chętnie sięga, jest tzw. ryzowanie, czyli zdobienie ryciną. Najczęściej wykorzystywanymi wzorami są barwne rozety, gwiazdy, miotełki, kratki, kółka i elipsy.
Pan Józef jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jego zabawki są znane w bliższej i dalszej okolicy, gdyż twórca często bierze udział w wystawach i kiermaszach w Krakowie, na Podbeskidziu i na Podhalu. Chętnie zdradzi tajniki swojego rzemiosła podczas targów czy festiwali twórczości ludowej. Jego prace można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.stolhand.republika.pl.
W miejscowości, w której mieszka pan Jóżef - w Śleszowicach powstał wzór sanek dziecięcych z oparciem zwanych sankami „Śleszowskimi” . Dzisiaj są to sanki tradycyjnie dostępne w handlu na terenie całego kraju. Od lat 20- stych XX wieku, sanki są nieprzerwalnie wykonywane na terenie wiosek Tarnawa Górna, Śleszowice, Tarnawa Dolna, Zembrzyce, a od lat 70-tych w Krzeszowie i Kukowie. W chwili obecnej zarejestrowanych jest dwudziestu dwóch producentów, którzy łącznie wytwarzają około 120 tys. sanek rocznie. Sanki wytwarzają również rolnicy, które są dla niech dodatkowym źródłem utrzymania.
oprac. Anna Bergiel