Twórcy » Józef Krzak

Józef Krzak
adres:  Śleszowice 76
kod:  34-210
gmina:  Zembrzyce
powiat:  suski
email:  
www:  www.stolhand.republika.pl
tel. dom.:  33 874 62 83
tel. kom.:  604 715 282
GPS:  49.7942, 19.5453 wyznacz trasę

Twórca ludowy i gawędziarz – tak mówi o sobie pan Józef. Jego głównym zajęciem jest wykonywanie zabawek z drewna, ale na tym zainteresowanie kulturą ludową się nie kończy: pan Józef pisze również gwarą opowiadania, gawędy i wiersze.

W rodzinie Krzaków zabawkarstwem zajmowano się od pokoleń, prawdopodobnie od roku 1830. Wiadomo na pewno, że zabawki z drewna wytwarzali pradziadek i prapradziadek pana Józefa. On sam rzemiosła uczył się od ojca. Działalność rozpoczął w 1987 roku, wtedy też otworzył koło domu własną pracownię, w której tworzy do dziś.

Podstawowym tworzywem stolarza jest oczywiście drewno, przede wszystkim liściaste – buk, jawor, dąb i olcha. Pan Józef kupuje je w nadleśnictwie oraz w okolicznych tartakach. W jego warsztacie powstają sanki, taczki, konie na biegunach, huśtawki i kołyski, a także drobne przedmioty: ptaszki, koniki, pociągi. Taczki i konie posiadają regionalny certyfikat „Łączy nas Babia Góra”.

Wyroby pana Józefa utrzymane są w stylu typowym dla regionu Podbabiogórza, tradycyjnie malowane i dekorowane. Charakterystyczną techniką zdobienia, po którą twórca chętnie sięga, jest tzw. ryzowanie, czyli zdobienie ryciną. Najczęściej wykorzystywanymi wzorami są barwne rozety, gwiazdy, miotełki, kratki, kółka i elipsy.

Pan Józef jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jego zabawki są znane w bliższej i dalszej okolicy, gdyż twórca często bierze udział w wystawach i kiermaszach w Krakowie, na Podbeskidziu i na Podhalu. Chętnie zdradzi tajniki swojego rzemiosła podczas targów czy festiwali twórczości ludowej. Jego prace można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.stolhand.republika.pl.

W miejscowości, w której mieszka pan Jóżef - w Śleszowicach powstał wzór sanek dziecięcych z oparciem zwanych sankami „Śleszowskimi” . Dzisiaj są to sanki tradycyjnie dostępne w handlu na terenie całego kraju. Od lat 20- stych XX wieku, sanki są nieprzerwalnie wykonywane na terenie wiosek Tarnawa Górna, Śleszowice, Tarnawa Dolna, Zembrzyce, a od lat 70-tych w Krzeszowie i Kukowie. W chwili obecnej zarejestrowanych jest dwudziestu dwóch producentów, którzy łącznie wytwarzają około 120 tys. sanek rocznie. Sanki wytwarzają również rolnicy, które są dla niech dodatkowym źródłem utrzymania. 


oprac. Anna Bergiel
 




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem