Pani Anna urodziła się w Mszanie Dolnej. Pracowała jako wychowawczyni w szkole, ale w wieku dwudziestu kilku lat amatorsko zajęła się malarstwem na szkle. Jej mąż, Józef Madeja, jest rzeźbiarzem. Wspólnie stworzyli dom nasycony atmosferą artystyczną, otwarty dla przyjezdnych: turystów i kolekcjonerów sztuki ludowej. W tym domu, w Szczawnicy, znajduje się pracownia artystki, będąca zarazem galerią oraz miejscem, gdzie organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Tematem prac pani Anny są zwyczaje góralskie, które artystka chce ocalić od zapomnienia: chodzenie po kolędzie, pieczenie barana czy obyczaje biesiadne. Często sięga też po tematykę sakralną. Malowanie na szkle nie jest tak proste, jak się wydaje, najpierw bowiem należy wyobrazić sobie negatyw tego, co chce się namalować i narysować szkic na szkle. Pani Anna w ciągu tygodnia potrafi wykonać nawet 5-6 obrazów, ale pomysły na nie dojrzewają miesiącami.
Dzieł malarki nie sposób pomylić z pracami innego artysty ludowego, posiada ona swój własny styl. Obrazki i tryptyki kupowane są przez kolekcjonerów oraz etnografów, znaleźć je można również w muzeach etnograficznych, m.in. w Toruniu. Artystka wielokrotnie brała udział w wystawach i plenerach zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Niemczech, Szwecji, Izraelu czy na Słowacji i Węgrzech. Co roku w witkiewiczowskiej „Jaszczurówce” w Zakopanem pani Anna prezentuje swoje prace wraz z innymi artystami. Tematyka każdej takiej wystawy sugerowana jest przez księży Marianów z Lublina. Kilka prac artystki zostało podarowanych papieżowi Janowi Pawłowi II.
Pani Anna została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej. Wyróżniono ją również medalem im. Józefa Szaleja oraz honorową odznaką Jurajskiej Izby Gospodarczej. Malarka uczestniczyła w wielu konkursach, niejednokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy, przez jedną kadencję była jego prezesem. Dom państwa Madejów znajduje się na polsko-słowackim Transgranicznym Trakcie Tradycji.
Oprac. Katarzyna Pracuch
Otwarta pracownia
Pani Anna bardzo lubi prowadzić zajęcia z dziećmi. Co sobotę w ramach kółka plastycznego odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy dwugodzinne zajęcia dla dzieci z malowania na szkle. Pani Anna prowadzi też warsztaty u siebie domu, dając dzieciom przygotowane i zakupione przez siebie materiały. Tym, które nie potrafią w ogóle malować, przygotowuje obrazek w ramce i maluje szkic. Efekt swojej pracy dziecko zabiera do domu. Artystka z dumą prezentuje dzieła swoich podopiecznych na własnych wystawach, chętnie pokazuje je osobom odwiedzającym dom. Niektórzy bardziej uzdolnieni uczniowie biorą udział w konkursach i wystawach.