Twórcy » Anna Oleś

Anna Oleś
Otwarta pracownia
adres:  ul. Potoczki 2
kod:  34-450 Krościenko nad Dunajcem
gmina:  Krościenko nad Dunajcem
powiat:  nowotarski
tel. dom.:  18 262 39 26
GPS:  49.44, 20.4075 wyznacz trasę

Pani Anna urodziła się w Ojcowie. Regionalnym haftem artystycznym i użytkowym zajmuje się od 1986 roku, odkąd przeniosła się z mężem do Krościenka nad Dunajcem. Wcześniej, podobnie jak mąż, pracowała jako preparator zwierząt. Zajmowała się chrząszczami. Jest samoukiem, ale jej twórczość szybko została zauważona w regionie, m.in. przez pracowników krościeńskiego ośrodka kultury.

Wzorów uczyła się poprzez wnikliwą obserwację regionalnej tradycji, odwzorowując hafty pienińskie najwierniej, jak to możliwe. Tym, co wyróżnia haft pieniński jest bogactwo motywów roślinnych, głównie polnych kwiatów i zbóż. Pani Anna czerpie z tej tradycji, ale zdarza się w jej twórczości również tematyka sakralna. Twórczo podchodzi do każdego wyszywanego skrawka materiału, dlatego najbardziej lubi haftować obrazy lub serwetki – wykonywanie stroju ludowego nie daje takiego pola do popisu, bo każdy motyw musi być wiernie odwzorowany.

Artystka często bierze udział w targach i pokazach, m.in. w Krakowie czy Zakopanem, zdarza jej się także reprezentować Starostwo Nowotarskie. Bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą, zarówno ze starszymi, jak i młodszymi pasjonatami haftowania. Prowadzi darmowe zajęcia dla dziewcząt w szkole w Krościenku. Jej prace trafiły też do zagranicznych odbiorców, m.in. do Wielkiej Brytanii i Japonii. Artystka należy do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich oraz do Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza.

oprac. Katarzyna Pracuch 

Otwarta pracownia

Ostatnio Pani Anna wraz z mężem stworzyli specjalny, oddzielny pokój gdzie można podziwiać ich wyroby. Zapraszamy do oglądania.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem