Twórcy » Franciszek Duda

Franciszek Duda
Otwarta pracownia
adres:  Żurowa 227
kod:  38-247 Ołpiny
gmina:  Szerzyny
powiat:  tarnowski
email:  
tel. dom.:  14 651 81 12
GPS:  49.8273, 21.1848 wyznacz trasę

Pan Franciszek wychował się w rodzinie o długiej tradycji rzemieślniczej – bednarzem był jego ojciec, Józef Duda oraz bracia – Stanisław i Piotr, którzy do dziś pracują w zawodzie. Praktyczne umiejętności zawodowe zdobywał pod okiem ojca, by następnie zdać egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie. W 1999 roku pan Franciszek przejął po ojcu warsztat bednarski. Pracuje w nim codziennie od 8.00 do 20.00, wykonując na zamówienie maselnice, wiadra, skopce, kufle oraz cebrzyki do saun.

Pan Franciszek stara się wykonywać swój zawód przy użyciu tradycyjnej technologii i, tak jak uczył go ojciec, przy jak najrzadszym użyciu maszyn. Jest w stanie wykonać cebrzyk czy maślniczkę od podstaw bez prądu – dziś już nie każdy to potrafi. Maszyny, które można znaleźć w warsztacie zostały wykonane na zamówienie u tutejszych rzemieślników. Są to frezarka, tokarka i heblarka. Jak wspomina pan Franciszek, dawniej używano też ławy strugalnej, tzw. „dzioda”, ośników i struga.

Bardzo ważna w bednarstwie jest znajomość materiału i technologii. Drewno powinno być suche, a klepki przygotowane we właściwy sposób przed dalszą obróbką. Następnym krokiem jest dodanie obręczy. Na koniec gotowy produkt jest konserwowany. Tym, co wyróżnia działalność pana Franciszka jest stosowanie klepek drewnianych, m.in. z wierzby czy leszczyny.

Swoje produkty rzemieślnik wytwarza na zamówienie i sprzedaję głównie za granicę, m.in. do Niemiec czy Norwegii.

oprac. Katarzyna Pracuch

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Istnieje możliwość odwiedzenia warsztatu pana Franciszka po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, a także zakupienia na miejscu wyrobów z drewna.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem