Twórcy » Stanisław Czepiel

Stanisław Czepiel
adres:  ul. Trzech Koron 22
kod:  34-450 Krościenko n. Dunajcem
gmina:  Krościenko nad Dunajcem
powiat:  nowotarski
tel. dom.:  18 262 57 73
GPS:  49.4397, 20.4219 wyznacz trasę

Pan Stanisław to twórca o bardzo szerokich zainteresowaniach. Z zawodu jest lutnikiem i nauczycielem muzyki. Oprócz tego zajmuje się malarstwem, rzeźbą i pisarstwem – tworzy wiersze w gwarze krościeńskiej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Związku Polskich Artystów Lutników.

Obecnie jest na emeryturze, skupia się więc głównie na malowaniu i pisaniu. Ma również w planach tworzenie ikon. Razem z żoną prowadzi „Galerię Sztuki Pienińskiej”, mieszczącą się tuż przy jego domu w Krościenku nad Dunajcem. Wstęp do galerii jest darmowy, każdy chętny może ją odwiedzić w ciągu dnia i podziwiać bogate, bardzo ciekawe zbiory zarówno malarstwa, rzeźby, instrumentów, jak i strojów pienińskich (haftowanych przez żonę twórcy, panią Marię).

W latach 60. pan Stanisław studiował dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów nie chciał zostać w dużym mieście, zdecydował się więc kontynuować pasję, która towarzyszyła mu od dziecka – lutnictwo. Rozpoczął naukę rzemiosła w Zakopanem. Obecnie w przydomowej galerii można oglądać takie instrumenty, jak skrzypce, gęśliki, domra ukraińska, włoska mandolina czy viola da gamba. Nie wszystkie instrumenty wykonane są przez pana Stanisława, niektóre mają wartość zabytkową. Artysta ich nie sprzedaje, woli zostawić je dla swoich dzieci lub przekazywać do muzeów.

Lutnictwo to trudny zawód. Stworzenie instrumentu jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej wiedzy zarówno muzycznej, jak i technicznej. Jak opowiada pan Stanisław, spód, boki i głowę instrumentu wykonuje się z jawora, natomiast wierzch – z drewna świerkowego. Dodatki – podstrunnicę, kołki, podbródek – robi się z hebanu.

Inna pasja pana Stanisława, tworzenie poezji, zaowocowała samodzielnym wydaniem trzech tomików. W okresie Bożego Narodzenia tworzy pastorałki, wena do ich pisania przychodzi cyklicznie od 50 lat. Genezę pastorałek artysta wyjaśnia tak: „Powstawały w okresie Bożego Narodzenia, z potrzeby duchowej, przywiązania do tradycji ludowej, śpiewania gwarą”. Pastorałki te artysta włączał do repertuaru chórów, które zdarzało mu się prowadzić.

Pan Stanisław jest laureatem wielu nagród, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką. Uhonorowano go także odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury.

oprac. Katarzyna Pracuch

Galeria zdjęć




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem