Twórcy » Jadwiga Tokarz

Jadwiga Tokarz
adres:  Wiśniowa 437
kod:  32-412 Wiśniowa
gmina:  Wiśniowa
powiat:  myślenicki
tel. dom.:  12 271 48 08
GPS:  49.7897, 20.1208 wyznacz trasę

Pani Jadwiga od wielu lat zajmuje się haftem oraz koronką szydełkową. Tworzy haft richelieu, haft kolorowy oraz obrusy, bieżniki, serwetki i ozdoby świąteczne (mikołajki, aniołki, bombki), a także biżuterię – kolczyki i bransoletki. Wykonuje pełny haft oraz haft biały – niewycinany. Jest samoukiem, ale w młodości dokształcała się u pewnej pani w dziedzinie wytwarzania serwetek oraz firanek.

Materiały kupuje w pasmanterii i hurtowni. Jedynymi narzędziami pracy są igła i szydełko. Kluczowy jest dobór tkaniny – zależnie od potrzeby jest to materiał cieńszy lub grubszy. Wszystkie hafty pani Jadwiga wykonuje na lnie. Jej hafty są wykonane niezwykle precyzyjnie, do tego stopnia, iż podczas targów ludzie upewniają się, czy nie jest to haft maszynowy. Część wyrobów artystka wykonuje na zamówienie, od maleńkich serwetek po ogromne, kilkumetrowe obrusy. Artystka nie posiada osobnej pracowni, tworzy pomiędzy zajęciami domowymi, co nie oznacza jednak, że poświęca rzemiosłu niewiele czasu – haft zajmuje jej zazwyczaj 8 godzin dziennie!

Od 2006 roku pani Jadwiga należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest również członkiem Stowarzyszenia Twórców i Artystów „Cepry”. Aktywnie bierze udział we wszelkiego rodzaju targach, festiwalach i imprezach kulturalnych. Posiada bogaty asortyment, który można kupić zarówno u niej w domu, jak i podczas targów. Często prowadzi również warsztaty w Domu Kultury w Wiśniowej. Uczy zarówno dzieci, jak i starsze dziewczęta. Woli pracować z młodzieżą, gdyż dla małych dzieci haft jest niezwykle wymagający i często brakuje im cierpliwości do tej żmudnej, czasochłonnej pracy.


oprac. Katarzyna Pracuch
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem