Twórcy » Jerzy Chlipała

Jerzy Chlipała
adres:  Wiśniowa 255
kod:  32-412
gmina:  Wiśniowa
powiat:  myślenicki
tel. dom.:  12 271 47 60
GPS:  49.7654, 20.1203 wyznacz trasę

Pan Jerzy wykonuje kwiaty i kompozycje z bibuły – wianki, tradycyjne palmy wielkanocne i bukiety w koszyczkach. Przede wszystkim jednak kultywuje ginącą już powoli tradycję robienia ze słomy tzw. „pająków krystalicznych” – tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. Są to przestrzenne formy, którymi niegdyś wieszano pod sufitem. Obecnie najbardziej lubi robić tzw. „światy” – ozdoby z opłatków, również podwieszane. Techniki uczył się od swojej mamy. Jako jedyny mężczyzna w regionie zajmuje się plastyką zdobniczą już od 20 lat.

Tworzenie pająków ze słomy czy bibułkowych kwiatów jest trudną sztuką, wymaga sporych umiejętności manualnych. Wzory pan Jerzy podpatruje w przyrodzie: wykonuje maki, bławatki, stokrotki, kaczeńce czy róże. Kwiaty powstają w następującej kolejności: najpierw zielona łodyżka, potem pręciki, a na końcu płatki. „Nie kleję nic, wszystko wiążę drutem florystycznym i obwijam zieloną bibułką, tak, żeby nie było widać drutu” – opowiada.

Pan Jerzy prowadzi zajęcia z młodzieżą w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej. Młodsze dzieci ciężko zainteresować pracą manualną, ale te starsze oraz młodzież wykazują się większym skupieniem i w ciągu dwóch godzin potrafią stworzyć piękny kwiat lilii. Pan Jerzy chętnie prezentuje swój dorobek podczas targów rzemiosła i kiermaszów, a z uczniami często uczestniczy w wystawach. Pojawia się również na myślenickiej Jesieni Folklorystycznej oraz Pikniku Archeologiczno-Etnograficznym w Krakowie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Twórców i Artystów „Cepry”.

Pan Jerzy nie posiada osobnej pracowni. Na co dzień zajmuje się głównie pracą w gospodarstwie oraz w Ośrodku, działalność twórcza jest jego hobby. Istnieje możliwość zamówienia wyrobów z bibuły czy pająków. Pan Jerzy preferuje okres zimowy, kiedy ma więcej czasu na pielęgnowanie swojej pasji.

 
oprac. Katarzyna Pracuch

 

Galeria zdjęć




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem