Twórcy » Maria Kula

Maria Kula
Otwarta pracownia
adres:  ul. Leśna 9
kod:  33-159 Zalasowa
gmina:  Ryglice
powiat:  tarnowski
tel. dom.:  15 465 42 26
GPS:  49.93 , 21.13 wyznacz trasę

Wchodząc do domu Pani Marii trudno nie zauważyć jej prac. Na każdej ścianie wisi obraz, często kilka, wykonanych i zaprojektowanych przez nią samą. Wszystkiego nauczyła się sama, co, znając całą jej twórczość, jest naprawdę imponujące.

Początkiem zamiłowania do prac artystycznych była bardzo prozaiczna rzecz, jaką jest malowanie ścian w domu rodzinnym. Teraz nie sposób opisać i sfotografować wszystkich rzeczy, które wychodzą spod rąk p.Marii. Zaczęło się od szydełkowania i robienia pięknych serwetek (ale nie tylko) tą właśnie metodą. W domu p.Marii na ścianach znajdują się obrazy wyklejane kawałkami włóczki, które robią niesamowite wrażenie. Ponadto p.Maria pracuje także z drewnem – maluje na nim obrazy, jak również wypala rysunki. Do jej twórczości należy także zaliczyć tradycyjne pisanki. Ostatnio tworzy również kwiaty bibułkowe. W okolicy najbardziej znane są jej oryginalnie zdobione wazony – wyklejane bukwią, suszonymi kwiatami, kamyczkami i innymi drobnymi elementami. To najbardziej charakterytyczna rzecz w bardzo bogatym dorobku artystycznym p.Marii.

Pani Maria jest artytką rozpoznawalną w swojej miejscowości i regionie. Swoje prace wystawia na kiermaszach i jarmarkach, ale także na indywidualnych wystawach w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryglicach. Została również wielokrotnie nagrodzoa i wyróżniona w regionalnych konkursach.

Rękodzieło jest dla p.Marii sposobem na miłe spędzenie każdej wolnej chwili. Także w towarzystwie, gdyż p.Maria bardzo chętnie dzieli się z każdym zdobytą samodzielnie wiedzą. Należy do Koła Rękodzieła Artytycznego działającego w Zalasowej.

Jak dojechać? Na głównej krzyżówce w Zalasowej należy skręcić w stronę Lubczy. Po około 3 km, na drugiej krzyżówce skręcamy w lewo. Jedziemy ok. 1 km i przed pierwszym domem skręcamy w lewo w polną drogę. Dom p.Marii będzie ok. 20 m dalej po lewej stronie.
 


Oprac. Ewelina Matug
 

Otwarta pracownia

Pani Maria chętnie weźmie udział w jarmarkach, czy kiermaszach, może również poprowadzić warsztaty. Przed wizytą w jej domu, gdzie pracuje, prosi o powiadomienie telefoniczne. Zakupienie jej prac jest możliwe w jej domu, bądź na zamówienie.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem