Twórcy » Marek Mazur

Marek Mazur
Otwarta pracownia
adres:  ul. Krzeptówki 146
kod:  34-500 Zakopane
gmina:  Zakopane
powiat:  tatrzański
email:  
www:  www.kowartpodhale.com
tel. kom.:  603 187 746
GPS:  49.3031, 19.9490 wyznacz trasę

Pan Marek urodził się na Lubelszczyźnie. Tam jeszcze jako dziecko uczył się kowalstwa od swojego dziadka, który z kolei nauczył się rzemiosła od swego ojca. I tak kowalstwo przechodzi w tej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ze swym dziadkiem Pan Marek robił rzeczy bardziej użytkowe, np. motyki, lemiesze. Obecnie specjalizuje się w kowalstwie artystycznym.

W Zakopane pan Marek się wżenił. Po teściu, Józefie Kułaku, przejął swoją obecną kuźnię. Stara część kuźni ma ponad sto lat, później została dostawiona nowa część. Kużnia jest połączona z domem, w którym mieszka pan Marek z rodziną.

Wszystkie elementy, powstające w kuźni, wykonywane są zgodnie z tradycyjnymi technikami. Pod ciężkimi uderzeniami młota rozgrzany do czerwoności metal przeistacza się w prawdziwe dzieła sztuki kowalskiej: kinkiety, balustrady, płoty, bramy, zestawy kominkowe, grille, świeczniki-wszystko, co tylko da się zrobić.

Pan Marek i jego wpółpracownik większość narzędzi wykonują sami. W kuźni znajdują się trzy kowadła, najstarsze ma około trzysta lat.

Każdą pracę zaczynają od narysowania projektu na blasze. Inspiracje czerpią ze stylów regionalnych, w zależności od miejsca, dla którego tworzy. Specjalizują się w realizowaniu indywidualnych, niepowtarzalnych zamówień, posiadają też katalog gotowych wzorów. Brali udział w wielu targach.

Kowalstwo to jedyne źródło dochodu pana Marka. Pan Marek próbował różnych zawodów, jednak życie sprowadzało go zawsze do warsztatu kowalskiego. To jego prawdziwa pasja. W swoją pracę wkłada całe serce i talent. Na swoim koncie ma udział w konkursach i nagrody, m. in. trzy pierwsze medale w konkursie w Wojciechowie Kowalskim.

Opis dojazdu:
Od dołu Krupówek Kościeliską, która przechodzi w Krzeptówki. Dom pana Marka jest po prawej stronie, ok. 500 m powyżej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Vis a vis jego domu jest sklep "Żabka". W okolicy znajduje się wiele domów oferujących miejsca noclegowe.



Oprac. Zofia Kępińska-Walczak
Foto. Szymon Walczak

Otwarta pracownia

Kuźnię pana Marka można odwiedzać w godzinach pracy, czyli od rana do wieczora.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem