Twórcy » Katarzyna Hartabuz

Katarzyna Hartabuz
adres:  Glichów 60
kod:  32-412 Myślenice
gmina:  Wiśniowa
powiat:  myślenicki
email:  
www:  http://www.krakowianka-sklep.pl/
tel. dom.:  12 271 45 20
tel. kom.:  695 259 525
GPS:  49.8187, 20.0932 wyznacz trasę

Katarzyna Hartabuz jest jedną z najmłodszych artystek na Szlaku Rzemiosła. Zajmuje się hafciarstwem, koronkarstwem i wyrabianiem naturalnej biżuterii. Mieszka w Glichowie, skąd pochodzi. 

W rodzinie pani Katarzyny tradycja wykonywania strojów ludowych sięga czterech pokoleń wstecz i jest przekazywana z matki na córkę. Tak też stało się w przypadku pani Katarzyny, od dziecka pomagała babce i matce (obie panie babcia - Aniela Batko oraz mama - Danuta Urbaniak, od lat należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych) w wyszywaniu i haftowaniu. Jej specjalnością, tak jak i całej rodziny od dziesięcioleci, są stroje, a w szczególności gorsety stroju ludowego z rejonu gminy Wiśniowa. Stroje te są bogato zdobione koralikami, haftami, cekinami i koronkami. Formy oraz kwiaty zdobiące gorsety pani Katarzyna wyszywa tak samo, jak jej matka i babka, wzory te nie zmieniły się od ponad półwiecza. Ozdobą charakteryzującą gorset wiśniowski jest tzw. Orzeł Wiśniowski, biało czerwony kwiat, wykonany za pomocą haftu płaskiego i cekinów, umieszczany centralnie z tyłu gorsetu.

Pani Katarzyna mówi, że dla niewprawnego oka stroje ludowe z regionu krakowskiego mogą się wydawać podobne, ale tak naprawdę każda wieś, każda gmina, parafia, miała swój unikalny wzór, swoje kwiaty i formy, sposób zdobienia.

Tam, gdzie się da, a nie jest to wcale dzisiaj takie proste, pani Katarzyna stosuje polskie materiały, nici, płótno, cekiny. Można powiedzieć, że stroje są w ponad dziewięćdziesięciu procentach wykonane z produktów polskich. Płótno musi być lniane, szare, takie płótno spotyka się ostatnio bardzo rzadko, trudno je zdobyć. I tylko te koraliki, kiedyś był czeski jablonex, teraz już tylko chińszczyzna.

Pani Hartabuz wykonuje również inne stroje ludowe z rejonu małopolski, jej odbiorcami są koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe i polonijne z całego świata, osoby prywatne. Od roku prowadzi własną działalność gospodarczą, jej sklepik można znaleźć w internecie pod nazwą „Krakowianka”. Należy do Stowarzyszenia Twórców i Artystów „Cepry”.
 
Oprac.: Jakub Włodek

 

Video

Katarzyna Hartabuz - hafciarstwo




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem