Twórcy » Renata Górka

Renata Górka
adres:  Szerzyny 223
kod:  38-246 Szerzyny
gmina:  Szerzyny
powiat:  tarnowski
tel. dom.:  14 651 74 46
tel. kom.:  513 207 102
GPS:  49.8104, 21.2466 wyznacz trasę

Renata Górka pochodzi z Szerzyn. Z wykształcenia jest pedagogiem. Pracuje w Gminnym Centrum Kultury w Szerzynach. Zajmuje się plastyką obrzędową i bibułkarstwem.

Pamięta, jak u prababci wszystkie obrazy świętych i błogosławionych ozdobione były bibułkowymi i krepinowymi kwiatami, niektóre z nich były bardzo stare. Umiejętność tworzenia krepinowych ozdób przechodziła z pokolenia na pokolenie. Dawniej, przed każdym świętem, kobiety zbierały się razem przy stole i robiły kwiatki. Rozmawiało się, żartowano, spędzało się czas razem. Na Święto Zmarłych kwiaty dodatkowo woskowano, tak zabezpieczone idealnie nadawały się do przyozdobienia grobów. Szkoda, że teraz ta tradycja zanika, a papierowe i bibułkowe ozdoby wypiera plastikowa chińszczyzna – ubolewa nad stanem rzeczy pani Renata.

Pani Górka pracuje od początku lat dziewięćdziesiątych w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci. Podopiecznym przekazuje umiejętności, które wyniosła z domu. Z dzieciakami (i nie tylko dzieciakami, bo i starsi jeśli tylko chcą, mogą do warsztatów dołączyć), w zależności od pory roku, wykonuje różne kwiaty i ozdoby. Na wiosnę powstają tulipany i krokusy. Krokusy szczególnie się podobają, są w miarę proste do wykonania, to też tych kwiatków powstaje najwięcej. W lecie robi się głównie różyczki o różnych rozmiarach i kolorach, różyczka nie jest już taka prosta do zrobienia i wymaga cierpliwości, więc nie każdy od razu sobie radzi, ale nie należy się zarażać. Jesień kojarzy się z chryzantemami, więc to właśnie one dominują w czasie jesiennych warsztatów. Kiedy kwiaty pani Renaty i jej podopiecznych są już gotowe, wędrują „pod strzechy” i na lokalne konkursy sztuki ludowej w Ryglicach albo w Tarnowie.

W GCKiC pani Renata organizuje wystawy i przeglądy sztuki tworzonej przez dorosłych i dzieci z regionu. Ludzie pracujący w GCKiC starają się ocalić miejsową kulturę i zwyczaje od zapomnienia. Dużym sukcesem pracowników GCKiC w tym pani Renaty są publikacje wydane dzięki środkom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich finansowanemu przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i pomocy drukarni zakonu Redemptorystów w Tuchowie. Publikacje zatytułowane „Z Tradycja w Przyszłość” dokumentują dziedzictwo kulturowe gminy Szerzyny. W książeczce liczącej niemal dziewięćdziesiąt stron, pracownicy GCKiC opisują ginące zawody, które kiedyś były powszechnie wykonywane na tym terenie. GCKiK udało się skatalogować niemal wszystkich rzemieślników i artystów z tego rejonu.

Został również zrealizowany projekt „Z Tradycja Przez Wieś” w ramach, którego dzieci z Szerzyn wykonywały zdjęcia i badały historię kapliczek, których w okolicy nie brakuje, a z każdą z nich wiąże się jakaś mniej lub bardziej zapomniana historia.

Kilka lat temu Pani Górka zainspirowała grupę młodych ludzi do zrekonstruowania tradycyjnego obrządku zamążpójścia. Długi czas trwało zbieranie informacji wśród starszych mieszkańców gminy i przygotowywanie strojów oraz elementów dekoracyjnych, ale się opłacało. Młodzież odtwarza tradycyjny ślub przy okazji każdej większej imprezy kulturalnej w okolicy. Rekonstrukcja budzi ciekawość turystów i cieszy się sporą popularnością.

Pani Renata, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, z przyjemnością poprowadzi warsztaty i pokazy, dla dzieci i dorosłych.


oprac. Jakub Włodek




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem