Andrzej Słonina z zawodu i powołania jest nauczycielem oraz instruktorem sztuk plastycznych. Z pasji i upodobania społecznikiem, regionalistą sprawującym rozliczne funkcje. Jest m.in. prezesem założonego w 2005 roku Oddziału Związku Podhalan w Skomielnej Czarnej; sekretarzem Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki; prezesem Szkolnego Koła Przyjaciół Kultury Ludowej w Bogdanówce; założycielem i kierownikiem Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Koskowianie”. Pełni także funkcję Kierownika Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej.
Ponadto Andrzej Słonina jest promotorem i opiekunem młodych i obiecujących talentów oraz rzeźbiarzem, który z powodzeniem uczestniczy w wystawach regionalnych i ogólnopolskich. W swoich pracach chętnie sięga po tematy dotyczące wsi i rolnictwa, np.: oracz, pastuszek, siewca, muzykanci oraz tematyki religijnej: Chrystus Frasobliwy, Ukrzyżowany, anioł itp. Rzeźby swoje nie koloruje farbami, pozostawia naturalne drewno. Jest inicjatorem i współtwórcą plenerowej Drogi Krzyżowej do Kaplicy Trzeciego Upadku w Bogdanówce (Koskowa Góra). W swej trzydziestoletniej pracy dydaktycznej i społecznej brał udział w wielu przeglądach, festiwalach, konkursach plastycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2001 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, który przyznawany jest tym którzy wykonują coś więcej niż tylko swoje obowiązki zawodowe, którzy z pasją i zaangażowaniem wiele swojego czasu poświęcają na kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
W 2008r. otrzymał również Nagrodę Starosty Powiatu Myślenickieg za całokształt działalności na rzecz pielęgnowania i ochrony tradycji kultury regionalnej, oraz promocję Powiatu Myślenickiego.
W 2010 r. otrzymał Medal Wójta Gminy Tokarnia za działalność kulturalno - promocyjną na terenie Gminy Tokarnia.
Otwarta pracownia
Pan Andrzej jest założycielem Kliszczackiego Ekomuzeum w Bogdanówce (Gmina Tokarnia, Powiat Myślenice). Ekomuzeum to rodzaj „muzeum bez murów”, które pobudza do działań lokalną społeczność, służy jako miejsce spotkań promocyjnych gminy Tokarnia. Główną atrakcją tego obiektu jest pokaźna kolekcja używanych dawniej w rolnictwie narzędzi i sprzętów zebranych z okolicznych gospodarstw. Pan Andrzej realizuje zajęcia regionalne pn. „Ginące zawody” dla dzieci i młodzieży szkolnej, dające możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego w wielu dziedzinach, a w szczególności rzeźby w drewnie.
Ekomuzealne eksponaty są tak prezentowane, że dzieci mają okazję nie tylko je zobaczyć, ale mogą za sprawą opiekuna również dowiedzieć się, do czego służyły i jak działały, np. j kołowrotek, krosno tkackie, żarna, oraz poznać tradycyjne instrumenty pasterskie. Pan Andrzej wykorzystuje do prowadzenia lekcji regionalnych w ekomuzeum zapomniane, zanikające zawody np. rzeźbiarz, bednarz, knap, cieśla, szewc.