Twórcy » Zdzisław Słonina

Zdzisław Słonina
adres:  Różana 8
kod:  32-040 Świątniki Górne
gmina:  Świątniki Górne
powiat:  krakowski
tel. dom.:  12 270 42 65
tel. kom.:  661 699 851
GPS:  49.9358, 19.9431 wyznacz trasę

Pan Zdzisław Słonina pochodzi z Bogdanówki, w gminie Tokarnia. Obecnie mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych. Jest twórcą zafascynowanym tematyką pasyjną. Zajmuje się rzeźbą oraz malarstwem na szkle. Wyróżnia się swoją sztuką przede wszystkim poprzez narracyjne podejście do scen, które przedstawia. Jego prace składają się w wielką opowieść o życiu i śmierci Chrystusa, przedstawioną w drewnie, czy na szkle.

Z wykształcenia Pan Zdzisław jest elektromechanikiem, jednak kierując się potrzebą serca, już od czterdziestu lat tworzy sztukę w oparciu o swoje przeżywanie Pasji. Warto zwrócić uwagę, że jako twórca ludowy dodaje także nowe wątki do tradycji artystycznej, rzeźbiąc sceny, łączące wizerunek Jezusa Frasobliwego z kwiatami, czy ptaszkami, bądź śpiewającymi aniołami. Prace Pana Zdzisława są nośnikami silnych emocji, nie można przejść obok nich obojętnie. Uwagę zwracają także głębokie, nasycone kolory, jakimi pomalowane są rzeźby. Pan Zdzisław po mistrzowsku potrafi dodać do piękna drewna, piękno harmonii barwnej.

Malarstwo Pana Zdzisława jest bardzo dekoracyjne, odznacza się obfitością ozdobnych elementów. Jednak to postać Chrystusa jest zawsze najważniejsza. Widz od razu spojrzy Jezusowi prosto w twarz, nawet gdy w scenie Ostatniej Wieczerzy, Zbawicielowi towarzyszy dwunastu apostołów.

Pan Słonina przygotowywał także prace plenerowe w postaci płaskorzeźb religijnych, które znajdują się w Hali Krupowej - w Kaplicy Turystów, w Leskowcu oraz w rodzinnej Bogdanówce.
Pan Zdzisław Słonina pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych w latach 1991-2011 oraz był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w okresie od 1992 do 1996. Prace artysty prezentowane są w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Regionalnym w Myślenicach oraz w Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych. Prace Pana Słoniny znajdują się w prywatnych kolekcjach w Ameryce, Australii i w Europie. Jest on także znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Jako profesjonalny artysta Pan Słonina corocznie przystępuje do konkursów z dziedziny sztuki ludowej, gdzie jest wyróżniany oraz otrzymuje nagrody. Pan Słonina od końca lat 80. ubiegłego wieku jest odznaczany za swój wkład w rozwój kultury na terenie województwa małopolskiego, a w 2003 roku otrzymał brązowy Krzyż Zasługi RP.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem