Twórcy » Zofia i Edward Góreccy

Zofia i Edward Góreccy
adres:  Ul. Przy galerii 2
kod:  32 – 566 Poręba Żegoty
gmina:  Alwernia
powiat:  chrzanowski
email:  
tel. dom.:  122833045
tel. kom.:  122833045
GPS:  50.0580, 19.5594 wyznacz trasę

 Poręba Żegoty to miejscowość położona około 40 km na zachód od Krakowa w kierunku Oświęcimia. Galeria, pracownia i dom państwa Góreckich mieszczą się tuż pod lasem. Aby tam dotrzeć należy skręcić z głównej drogi (DK 780) w ulicę Belwederską i nie zbaczać z niej, aż naszym oczom ukażą się pokaźnych wymiarów rzeźby, wyglądające zza ogrodzenia piętrowego domku. To miejsce, to właśnie Galeria Drzewiej. Anonsuje ją drewniana tablica z nazwą.

Powstała w 1996 roku, stanowi przestrzeń wystawienniczą dla licznych twórców ludowych: malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy, koronczarek, i bednarzy z różnych zakątków Polski. Do ich dyspozycji są trzy sale.
Oczekują tam na nas ciepli, pracowici ludzie: pani Zofia i pan Edward. Zajmują się przede wszystkim wytwarzaniem tradycyjnych, drewnianych zabawek. Poza tą czynnością oddają się różnorodnym działaniom związanym z twórczością ludową. Pani Zofia Górecka wyrabia kwiaty z bibuły, koronki koniakowskie, rzeźbi w mydle, prowadzi warsztaty z dziećmi. Maluje prace wyrzeźbione przez męża. Pan Edward przejął umiejętności po swoim dziadku. Ten zaś, jako gajowy często przechadzał się po lesie. Miał tym samym okazję do obserwowania ptaków. Stopniowo zaczął je rzeźbić, mimo iż nie kształcił się w tej dziedzinie. Zajęcie to podpatrzył pan Edward i tak do dziś powstają drewniane ptaszki. Są wśród nich: gile, strzygły, sójki, sroki, kanarki. Pani Zofia maluje je skrupulatnie oddając wzory z Atlasu Ptaków.
Również syn państwa Góreckich, Krzysztof zajmuje się rzeźbiarstwem.

W pracowni wyrabiają drewniane bryczki, koniki, kwiaty, kotki, zabawki edukacyjne, a także płaskorzeźby i rzeźby o tematyce sakralnej: anioły, szopki, postaci świętych i Chrystusa Frasobliwego. Przebywając w różnych miejscowościach na targach bądź pokazach, starają się dobrać tematykę rzeźb zgodną z charakterem danej miejscowości. W Krakowie był to Lajkonik i Smok Wawelski.
Rzeźby najczęściej powstają z drewna lipowego, przy użyciu dłut i młotków o różnych gabarytach. Pan Edward usuwa piłą nadmiar drewna, a następnie "chwyta się dłuta". Dodaje, że kocha drewno, "ten naturalny materiał", a za najważniejsze swoje dzieło uważa rzeźbę Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego siedmiometrowej długości. Powstawała na zamówienie, praca trwała przez kilka miesięcy, aby w efekcie mogły się przed nią modlić osoby w 15 różnych miejscowościach. Teraz pan Edward myśli o ustanowieniu sobie nowego wyzwania: "Trzeba jeszcze coś wymyślić, bo przecież będę żył z jaki rok" śmieje się.

Oboje, wraz z żoną są niezwykle aktywnymi osobami. Uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach natury artystycznej (jak np. publiczne czytanie"Lalki"), a pan Edward jest członkiem grupy teatralnej Tradycja z Alwernii.

Galerię można odwiedzić po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Gośćmi państwa Góreckich są często grupy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziny.

Nad galerią znajduje się warsztat, gdzie pan Edward pokazuje dzieciom, jak się tworzy rzeźby i płaskorzeźby. Każde z nich, pod czujnym okiem twórcy, może wziąć do ręki dłuto. Wspólnie tworzą płaskorzeźbę: pierwszym etapem jest wykonanie szkicu ołówkiem, a następnym obróbka konturów dłutem. W salach galerii są ustawione długie stoły, gdzie dzieci malują drewniane kwiaty i ptaszki, które następnie zabierają do domu. Dodatkową atrakcję zapewnia miniZoo, ognisko, strzelanie z łuku, gry i zabawy.

Prace państwa Góreckich można zakupić lub obejrzeć m.in. w krakowskich Sukiennicach, wrocławskiej Cepelii, na rynku w Wiśle. A także podczas różnego rodzaju wystaw i warsztatów.
Osobiście pokazali je w Niemczech, Francji i w Czechach, ale dotarły również do Stanów Zjednoczonych, Peru czy na Sycylię. W Polsce gościły ich: Alwernia, Bukowina Tatrzańska, Bobowa, Borówna, Bolęcin, Bochnia, Bolesław, Chrzanów, Chełmek, Cieszyn, Czarny Dunajec, Dulowa, Dobczyce, Jastrzębie Zdrój, Karniowice, Kraków, Klucze, Kęty, Katowice, Kobylany, Lipnica Murowana, Nowy Sącz, Płaza, Piwniczna, Regulice, Rodaki, Rozkochów, Rabka, Siersza, Szczygłów, Sielpia, Skalbmierz, Skała, Trzebinia, Tarnów, Tuchów, Tarnogród, Wieliczka, Wiśniowa, Warszawa, Wisła, Wygiełzów, Wrocław, Wadowice , Zakopane , Zalipie, Żory, Złotów,Zgłobice, Zabierzów.

Zabawki państwa Góreckich są doceniane podczas licznych festiwali i konkursów (w 2006r. zdobyły I nagrodę w Konkursie Twórczości Ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej).

oprac. Barbara Tolarska




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem