Twórcy » Marcelina Kubiak

Marcelina Kubiak
Otwarta pracownia
adres:  Łomnica - Zdrój 11
kod:  33-351 Łomnica-Zdrój
gmina:  Piwniczna
powiat:  nowosądecki
email:  
tel. kom.:  698 829 113
GPS:  49.4529, 20.7580 wyznacz trasę

Marcelina Kubiak zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła ma we krwi. Cała jej rodzina ma artystyczne zacięcie. Jej mama - Małgorzata Polańska - Kubiak, od wielu lat aktywnie promuje lokalny folklor i wraz z córką uczy na warsztatach i pokazach rękodzieła, z ogromnym entuzjazmem szerząc wiedzę na temat kultury Górali Nadpopradzkich.


Rękodzieło przyszło Marcelinie niejako “naturalnie” - będąc zewsząd otoczona niezwykle kreatywnymi osobami w swojej rodzinie, już od piątego roku życia zaczęła haftować i śledzić poczynania swojej mamy. W wieku ośmiu lat stawiała pierwsze kroki w koronce klockowej, (która jest niezwykle trudnym i wymagającym cierpliwości rzemiosłem). Obecnie Marcelina oprócz koronki klockowej zajmuje się również tkactwem koralikowym na krośnie (tworząc różnokolorowe bransoletki) oraz tkactwem na koromyśle (desce) - tą techniką robi rękawice, czapki i buty. Ostatnio jej nową pasją jest także malarstwo na szkle.
Marcelina kultywuje lokalną tradycję tworzenia z wełny tzw. rękawic furmańskich. To tradycyjne w całych Karpatach rękawice używane przez mężczyzn do wywożenia drzewa z lasu lub powożenia końmi. Takie rękawice doskonale ogrzewały ręce - były duże i szerokie, by łatwiej było włożyć w nie ręce. Wełna po jakimś czasie używania filcowała się, dzięki czemu były nieprzemakalne. Robienie rękawic furmańskich było typowym zajęciem mężczyzn, tzw. “rękawiczników”. Głównie w zimie, kiedy to kobiety tkały gobeliny i dywaniki, mężczyźni w związku z brakiem pracy na roli zajmowali się robieniem rękawic. Zdarzało się, że w jednej wsi co drugi mężczyzna był “rękawicznikiem”. Niestety sztuka ta powoli zanikała. Obecnie dzięki przejęciu umiejętności od ostatniego przedstawiciela - Michała Nakielskiego, kobiety w Piwnicznej - Zdroju uczą tej techniki młodzież i przekazują ją dalej kolejnym pokoleniom. Warto nadmienić, że formy np. na rękawice zamawiane są u stolarza, ale jedną z form, Marcelina wykonała z wiązu pod czujnym okiem czeladnika.
Oprócz rękawic i czapek, Marcelina bardzo lubi robić kolorowe bransoletki na krośnie (krosno własnoręcznie wykonał jej tata) - robione tak jak łemkowskie gardany. Bardzo lubi pracować z koralikami, jest to nawiązanie do jej łemkowskich korzeni ze strony babci. Jest to również bardziej współczesna forma rękodzieła, którą może wykonywać w dowolnym miejscu - zarówno w domu jak i w mieszkaniu studenckim kiedy ma wolną chwilę.


Marcelina bardzo często bierze udział we wszelkiego rodzaju targach, pokazach i warsztatach, które odbywają się głównie w weekend’y w sezonie letnim. Aktywnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności wszystkim, którzy chcą się czegoś nauczyć - są to głównie dzieci. Prowadzi m.in. warsztaty z filcowania na sucho, uczy również koronki klockowej lub malowania jajek metodą batikową (gorącym woskiem). Jest to bardzo ciekawa metoda wywodząca się z tradycji łemkowskiej - metodę tą z pokolenia na pokolenie przekazywała babcia Marceliny. 

Marcelina należy do Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego. To niezwykle wszechstronna osoba, która zamiłowanie do lokalnego folkloru oraz rękodzieła dosłownie “chłonęła” od dzieciństwa i uwielbia przekazywać swoją wiedzę innym. Jej pasja i zaangażowanie dają nadzieję na to, że dzięki takim osobom, folklor Górali Nadpopradzkich będzie wciąż żywy i kontynuowany przez kolejne pokolenia.

Otwarta pracownia

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym można odwiedzić pracownię i zakupić prace pani Marceliny na miejscu.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem