Twórcy » Magdalena Kusion

Magdalena Kusion
Otwarta pracownia
adres:  Marcinkowice 246
kod:  33-393 Marcinkowice
gmina:  Chełmiec
powiat:  nowosądecki
email:  
tel. kom.:  698 083 633
GPS:  49.6691, 20.6619 wyznacz trasę

Pani Magdalena Kusion tworzy od wielu lat, a wśród jej zainteresowań jest głównie haft, koronka szydełkowa oraz koronka druciana. Jest bardzo energiczną i twórczą osobą, a jej dom przepełniony jest wszystkim, co tworzy. Są to m.in. przepiękne obrusy (niejednokrotnie ogromnych rozmiarów) - zarówno białe, jak i kolorowe, bieżniki (często w komplecie z serwetkami), firany (wiszące w każdym oknie Pani Magdaleny), kolorowe dywaniki, koszyczki, serwetki szydełkowe o wielu kształtach, pościele (z haftem na mereszce - jedną z takich pościeli pani Magdalena ma od czasu szkoły podstawowej). Poza tym jak sama wspomina, “szyje jak szalona” - odkąd ma dzieci, a od niedawna jej pasją stało się również malowanie na szkle i na desce. 
 
Pani Magdalena marzy o statusie twórcy ludowego. Jest na etapie szycia i przygotowania sobie stroju ludowego (m.in. wyszywania bluzki lachowskiej). Bardzo aktywnie udziela się w regionie - od 2013 roku prowadzi Dom Kultury w Marcinkowicach, gdzie pod jej czujnym okiem odbywają się m.in. zajęcia malarskie oraz zajęcia z szydełkowania (trzy razy w tygodniu). Pani Magdalena pomaga również w Kole Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach. 
 
Szydełkowanie i szycie to jej pasja od dzieciństwa - jak sama wspomina, już w wieku pięciu lat robiła swoim lalkom sukienki, a misiom kubraczki i porteczki. Uczyła się od swojej mamy, a tego czego nie zdążyła - nauczyła się sama wspierając się literaturą. Jej “szał twórczy” rozpoczął się gdy wyszła za mąż (Pani Magdalena sama uszyła sobie suknię ślubną, którą pięknie również wyhaftowała - do tej pory trzyma ją w szafie na pamiątkę i jest z niej niezwykle dumna). 
 
Życie wciąż przynosi jej inspiracje, cały czas się rozwija i wplata w swoją twórczosć coś nowego. Z racji tego, że urodziła się w Krakowie, część wzorów jest krakowskich. Od szóstej klasy przeprowadziła się z rodzicami do Poznania - stąd czerpała również z wzorów kaszubskich i inspirowała się nimi. Obecnie wplata również inspiracje z sądecczyzny. Kocha również wzory niemieckie i włoskie, których uczy się z książek i gazet. 
 
 
Serwety, obrusy i bieżniki to bardzo misterna praca - rozmiary obrusów są niekiedy imponujące i przywodzą na myśl stwierdzenie, że Pani Magdalena musi być niezwykle cierpliwą osobą. Często wykonuje komplety, np. serwetki w kształcie liści klonu lub komplety świąteczne i piękne dekoracje na stoły wigilijne. Serwety są w różnych kolorach - od bieli po ecru, zieleń lub czerwień. Piękne są również aniołki robione na szydełku - takich aniołków Pani Magdalena również ma mnóstwo. 
 
Nie ma pomieszczenia w domu Pani Magdaleny, które nie byłoby pełne jej tworów artystycznych. Od haftowanych za pomocą haftu krzyżykowego obrazków, serwet, obrusów i pięknych firanek misternie zwisających w oknach, po dziesiątki obrusów schowanych w szafach. Nawet prywatna szafa artystki pełna jest swetrów, sukienek i spódnic robionych na szydełku. 
 
Pani Kusion chciałaby obecnie skupić się bardziej na hafcie lachowskim, który ją fascynuje - jak sama wspomina, kiedy miała małe dzieci, nie miała tyle czasu na swoje pasje. Od 10 lat ta rzeka inspiracji płynie nieprzerwanie, czego efektem jest taka różnorodność, dająca pani Magdalenie ogrom satysfakcji i wewnętrzne spełnienie. Wisienką na torcie byłby status twórcy ludowego.
 

Otwarta pracownia

Jest możliwość odwiedzenia pracowni po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Prace najchętniej wykonuje na zamówienie.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem