Twórcy » Anna Potoczek

Anna Potoczek
Otwarta pracownia
adres:  Marcinkowice 75
kod:  33-393 Marcinkowice
gmina:  Chełmiec
powiat:  nowosądecki
email:  
tel. kom.:   606 581 989
GPS:  49.6636, 20.6594 wyznacz trasę

Pani Anna Potoczek słynie z wszechstronnych umiejętności i zainteresowań. Zajmuje się szeroko pojętym rękodziełem: bibułkarstwem i wikliną papierową, tworzy techniką haftu krzyżykowego (płaskiego), szydełkuje, a ostatnio jej pasją jest decoupage oraz anioły powstające dzięki technice power - tex. Uwielbia robić wszelkiego rodzaju bukieciki, różyczki, kule i filiżanki na szydełku. 
 
Słynie również z florystyki obrzędowej  - wykonuje pająki, podłaźniczki, girlandy - np. girlanda sądecka), sądeckie wzory na różdżkach weselnych, wianki dla Panny Młodej, bukiety dla Pana Młodego (wszystko inspirowane lokalnymi wzorami).
 
Swoją przygodę z rękodziełem zaczęła mając 7 lat od szydełkowania szalików, potem dzięki umiejętnościom babci i mamy zaczęła robić serwetki i piękne, kolorowe obrusy. Z czasem nauczyła się ozdabiać serwetki haftem richelieu. Obecnie najwięcej uwagi poświęca na bibułkarstwo i kwiatuszki z krepiny, a w czerwcu 2019 roku rozpoczęła przygodę z powertex’em - specjalną techniką, dzięki której anioły robione przez panią Annę wyglądają jak rzeźbione. 
 
Czym zatem jest powertex?  To specjalny środek do utwardzania tkanin (może być biały lub kolorowy - pani Anna używa tylko białego) które namacza się w nim, czeka aż tkanina wchłonie płyn i stwardnieje, następnie płucze się tkaninę wodą, formuje wymyślony kształt i odstawia na 48 godzin do wyschnięcia. Pani Anna do formowania kształtu aniołów używa także suszarki, dzięki czemu łatwiej jej “wyrzeźbić” upragniony kształt. Do podtrzymania konstrukcji używa stojaczka. Główki aniołów są z gipsu, a jako skrzydła służą białe serwetki szydełkowe lub materiał w formie bandażu. Wszystkie te elementy sprawiają, że anioły wyglądają prawie jak rzeźby i wzbudzają zachwyt u osób zamawiających je. 
 
Anna Potoczek to osoba o nieskrępowanej kreatywności, wena przychodzi do niej niespodziewanie. Wówczas zasiada w swoim salonie otoczona wszystkim, co jej tylko potrzebne i tworzy - niejednokrotnie z innymi członkami swojej rodziny. Pasję do rękodzieła zaszczepiła w swoich dzieciach, które zdobywają już dyplomy w szkole i na szczeblu gminnym prezentują swoja twórczość. W rękodzieło zaangażował się również mąż, który pomaga jej robić np. palmy wielkanocne. Jest to zatem również rozrywa rodzinna.
 
Pani Anna nigdy nie tworzy rzeczy takich samych -  za każdym razem jej kreatywność sprawia, że powstaje coś innego, choć pozornie podobnego. Cały czas wprowadza zmiany, podgląda i modyfikuje. Jej prace są idealne na prezent np. z okazji ślubu, jako dekoracja podczas uroczystości lub po prostu sentymentalna pamiątka. Często sprzedaje swoje dzieła w Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu lub np. podczas wszelkiego rodzaju jarmarków.
 
Pani Anna aktywnie działa w regionie, jest członkiem Stowarzyszenia KGW Marcinkowice, bierze udział w różnego rodzaju targach, jarmarkach i konkursach. Ma już w swoim archiwum ok 40. dyplomów. Jej marzeniem jest otrzymanie statusu Twórcy Ludowego w jak najbliższym czasie. Ogromną przyjemność przynosi jej także przekazywanie wiedzy swoim dzieciom i patrzenie jak “zaraża” ich pasją do tworzenia rzeczy unikalnych.
 

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym jest możliwość odwiedzenia pracowni oraz zakupu prac.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem