Twórcy » Krzysztof Górecki

Krzysztof Górecki
Otwarta pracownia
adres:  ul. Przy Galerii 2
kod:  32-566 Alwernia
gmina:  Alwernia
powiat:  chrzanowski
email:  
www:  www.drzewiej.pl
tel. kom.:  691 142 988
GPS:  49.3719, 19.5736 wyznacz trasę

Galeria Drzewiej w Porębie Żegoty to wspaniałe miejsce dla miłośników kultury ludowej i rzemiosła. Panuje tutaj wyjątkowa atmosfera, a duszą tej galerii są Państwo Zofia i Edward Góreccy oraz ich syn - Krzysztof Górecki. Jako przedstawiciel młodego pokolenia, pan Krzysztof całym sercem zaangażował się w kontynuację rodzinnego dziedzictwa oraz przekazywanie swojej wiedzy podczas warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
 
Krzysztof Górecki tworzy wszelkiego rodzaju zabawki ludowe, które obecnie doskonale wpisują się w trend “eko zabawek”: koniki, kaczki, kwiaty, kolorowe drewniane bryczki (tzw. “kolaski”), drewniane magnesiki na lodówkę z postaciami z bajek oraz najpopularniejsze obecnie - “pchacze”. Wszystkie zabawki mają charakter edukacyjny, są niezwykle barwne i często nawiązują do motywów folklorystycznych i baśni.
 
Poza zabawkami, tworzy również płaskorzeźby o tematyce sakralnej. W rodzinie Góreckich już od czasów pradziadka pana Krzysztofa istniała również tradycja tworzenia drewnianych ptaszków. Pradziadek był gajowym, stąd inspiracja ptakami i początek przygody z rzeźbieniem ich. Już trzecie pokolenie kontynuuje tą tradycję. Nie są to jednak typowe ludowe ptaszki o przejaskrawionej kolorystyce - są one bardziej naturalne, a kolory odwzorowane są według Atlasu Ptaków. Po tym jak Krzysztof Górecki je wyrzeźbi, maluje je własnoręcznie lub robi to jego mama. 
 
Pan Krzysztof tworzy również wszelkiego rodzaju szyldy i napisy z drewna (np. do hoteli czy karczm) - takich zamówień obecnie ma bardzo dużo. Udało mu się nawet wykonać prawie 4 - metrowy szyld dla jednego z pensjonatów w Wiśle. Poza tego typu zamówieniami, pan Krzysztof rzeźbił również talerze do karczmy (które gotuje się w oleju tak, by nadawały się do podawania dań gościom).
 
Warsztat znajduje się na terenie gospodarstwa i Galerii Drzewiej. Jedno z pomieszczeń - bardziej “robocze”, z wszelkiego rodzaju maszynami: wyżynarkami różnego rodzaju i szlifierkami i polerkami, znajduje się w piwnicach domu. Drugi budynek przeznaczony jest bardziej dla gości galerii, którzy tutaj uczą się rzeźbić. Dłuta używane w warsztacie pochodzą od zaprzyjaźnionego kowala, a drewno (głównie lipowe), zamawiane jest głównie przez internet. 
 
Rzeźbiarstwo pan Krzysztof ma we krwi - pasję przejął po swoim ojcu, Edwardzie Góreckim, który nauczył go wszystkiego związanego z tym zawodem. Młody twórca pracę z drewnem zaczął już w wieku 15 lat. Początkowo chciał zostać informatykiem, jednak zamiłowanie do rzemiosła przeważyło i zajął się tylko rzeźbieniem i zabawkarstwem. Tym, co przyciągnęło pana Krzysztofa do rzeźbienia to także możliwość uczestnictwa w targach i warsztatach co tydzień i spotykanie się z ciekawymi ludźmi. Już w wieku 24 lat mógł poszczycić się statusem Twórcy Ludowego i oficjalną legitymacją. Został zatem najmłodszym Twórcą Ludowym w historii Stowarzyszenia. Jest to nie lada wyczyn w tak młodym wieku, ponieważ jak wiadomo, status jest niełatwo uzyskać. Należy doskonale udokumentować swoją twórczość i osiągnięcia. 
 
Bycie w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych pomaga w uczestnictwie w wielu ciekawych wydarzeniach i targach. Galeria Drzewiej jest na takich wydarzeniach bardzo często. Pan Krzysztof pracuje w warsztacie przez cały rok, przygotowując zabawki i rzeźby po to, by przygotować się na wszelkiego rodzaju targi, np. na Małym Rynku i Rynku Głównym w Krakowie (co roku), w Lublinie, w Częstochowie czy Kielcach. W Wiśle (pod Muzeum Beskidzkim) wraz z rodzicami sprzedaje rzeźby już prawie od 20 lat. Ze względu na ilość zaproszeń na imprezy, często wraz z rodzicami rozdzielają się i prezentują w kilku miejscach jednocześnie. 
 
Pan Krzysztof należy również do tzw. Beskidzkiej Piątki dzięki certyfikatowi na drewniane bryczki (zabawki). Jego prace zamawiać można zarówno osobiście, jak i przez stronę internetową lub mailowo. Często uczy również podczas warsztatów organizowanych w Galerii Drzewiej. Tutaj od wielu lat przyjeżdżają grupy turystów i zainteresowanych rzeźbą - nie tylko po to, by coś kupić, ale również nauczyć się rzeźbić i spędzić ciekawie czas na zielonym terenie gospodarstwa Góreckich. Należy tutaj wspomnieć, że w trakcie warsztatów uczestnicy mogą również odwiedzić mini - zoo, które znajduje się na terenie ogrodu, a także zobaczyć piękną kolekcję zegarów lub po prostu postrzelać z łuku w ogrodzie.
 
Krzysztof Górecki lubi rzeźbić wszystko - praca z drewnem daje mu ogromną satysfakcję. Z pasją kontynuuje rodzinne dziedzictwo. Jest dumny ze swojego statusu Twórcy Ludowego i rozwija dalej swoje umiejętności, by przekazywać je kolejnym pokoleniom.
 

Otwarta pracownia

Jest możliwość odwiedzenia pracowni po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem