Serdecznie zapraszamy mieszkańców województwa małopolskiego i turystów do rodzinnego uczestnictwa w uroczystym otwarciu Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski do Muzeum Kultury Ludowej – Skansenu w Sidzinie k. Jordanowa.
Niecodzienna wakacyjna przygoda i aktywny niedzielny wypoczynek dla całej rodziny – spotkanie z rękodziełem to szansa, by przekonać się, jak wiele dziś można nauczyć się od artystów kultywujących dawne tradycje i ile radości sprawia własnoręczne tworzenie z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Dzieła i produkty, które czekają na nas w Sidzinie powstają przy użyciu prostych narzędzi, jednak by zostać mistrzem w rzemieślniczym fachu, potrzeba często wielu lat wytrwałej pracy. Wiedzą o tym zaproszeni twórcy, którzy nie tylko zaprezentują gotowe wyroby, ale i w przystępny sposób odkryją sekrety ich powstawania. Odwiedzający Skansen sprawdzą swoje umiejętności w rzeźbie w drewnie, koronce klockowej i florystyce. Przypatrując się, jak na specjalnym kole glinianym bryłom nadaje się kształty naczyń, będą mogli ulepić własny garnek, talerz, kubek czy dzbanek. Stworzenie własnego zielnika, konkurs plastyczny i tańczenie w rytm muzyki ludowej – to zadania, z którymi zmierzać się będą nasi goście.
Czas umili smakowanie regionalnych wyrobów – placków pieczonych na blasze, kołacza sidzińskiego czy wiejskiego masła. Chętni będą mogli uczestniczyć w ich przygotowaniu.
Spacer z przewodnikiem w sidzińskim skansenie pozwoli poznać historię i etnografię regionu. Sprzęty gospodarskie (wśród nich odcedzarki, żarna, narzędzia do obróbki lnu i wełny) i wyposażenie wiejskich chat przybliżą nam uroki życia w dziewiętnastowiecznej wsi. W otoczeniu tradycyjnych sprzętów obejrzymy filmy o rzemiośle i artystach ludowych.
Na najmłodszych czekają liczne konkursy i doskonała zabawa w kąciku plastycznym.
Wiejskiej sielanki dopełni wystawa najciekawszych fotografii ukazujących regionalną kulturę ludową, rzemieślników przy pracy, ich dzieła i warsztaty – Szlak Tradycyjnego Rzemiosła w obiektywie.
Program:
11.00–19.00 Warsztaty i pokazy rękodzieła ludowego