Wydarzenia Małopolska » Relacje z wakacyjnych warsztatów tradycyjnego rzemiosła

Relacje z wakacyjnych warsztatów tradycyjnego rzemiosła

Zaproszeni twórcy dzielili się swoją pasją i umiejętnościami z uczestnikami warsztatów tradycyjnego rzemiosła w Sidzinie, Pisarzowej i Podegrodziu.

Piękne drewniane rzeźby mogą służyć nie tylko jako ozdoba naszego domu, ale także do wyśmienitej zabawy. Co można wyczarować przy użyciu nożyka i kawałka drewna? Tego, podczas warsztatów rzeźby w drewnie, uczył Aleksander Basiura.
 
Jakie wzory są uznawane za najlepsze w Sidzinie? Czy do zrobienia pięknej koronki wystarczą jedynie sprawne ręce? Na czym polega tajemnica techniki wykwalifikowanej koronczarki? Zgłębiając tajniki koronczarstwa, uczestnicy tworzyli własne koronkowe dzieła. Widoczne efekty, wyciszenie i satysfakcja z własnej pracy sprawiały radość wszystkim obecnym.
 
Ile przyjemności sprawia zasiadanie za kółkiem, położenie kawałka gliny, kręcenie i toczenie? Jak na specjalnym kole glinianym bryłom nadaje się kształty mis, talerzy, dzbanków, kubków, dzwonków? Ile czasu wypala się je w piecu i ile trzeba odczekać, by gotowe dzieło pokryć zdobieniami? O tym przekonali się już uczestnicy warsztatów w Podegrodziu, gdzie, podglądając pracę Jana Wilusza, można było, pod jego okiem, ulepić własny gliniany garnek, doskonaląc przy tym zręczność i zdolności manualne.
 
Jak zrobić rozczyn i odpowiednio wyrobić ciasto? Jak powstaje smakowity bochenek, bez polepszaczy, za to samodzielnie przyrządzony i doprawiony? Jakie są sprawdzone receptury i jaki jest najlepszy przepis na tradycyjny wypiek? Tego można było się dowiedzieć, poznając niecodzienną sztukę pieczenia tradycyjnych bochenków. Pachnący warsztat zakończyła wielka uczta i kosztowanie przepysznych wypieków, których smak i aromat towarzyszył nam jeszcze przez długi czas.
 
Wycieczka do Izby Regionalnej, kuźni i stolarni w Pisarzowej okazała się doskonałą sposobnością do poznawania historii i kultury wsi, regionalnej tradycji rzemieślniczej i twórczości artystycznej pisarzowian. W Izbie Regionalnej, nad którą opiekę sprawuje Weronika Liberda (założycielka i kierowniczka działającego od 1975 roku Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Pisarzowianie”), uczestnicy mogli podziwiać eksponaty i narzędzia związane z życiem mieszkańców wsi i okolic, wśród nich m.in. zabytkowe narzędzia rolnicze i sprzęt (żarna, warsztat tkacki), pięknie malowane i zdobione skrzynie (nieodzowny element dawnej obrzędowości weselnej), które w posagu wnosiła panna młoda, zajmowały w nowym domostwie szczególne miejsce, a przechowywano w nich niegdyś płótna, ubiory i cenne przedmioty. Można było zachwycić się istotnym elementem zdobniczym skrzyń – kwiatem rumianku pospolitego. Taki stylizowany kwiat rumianku odnajdziemy również na dawnych białych haftach, czepcach i fartuchach.
 
W tradycyjnej kuźni można było obejrzeć warsztat pracy pisarzowskiego kowala. Ręcznie wykonywane ozdoby, kompozycje z metalu i drewna, topory wzbudzały zaciekawienie wszystkich, którzy razem z nami wyruszyli w podróż przybliżającą tradycje kowalstwa artystycznego.
 
Odwiedziny w stolarni przyczyniły się do poznania warsztatu i narzędzi niezbędnych w pracy każdego tradycyjnego stolarza. Uwagę przyciągał nie tyle sam warsztat stolarski, co elementy wykończenia domu, meble, stołki, ławy, zydle i szafki, narzędzia i ich części. Tradycyjne metody tworzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem wszystkich wycieczkowiczów. Podziw budziły szczególnie tradycyjne wzory i niepowtarzalne, wykonywane ręcznie, detale.
 
Kolejne warsztaty zgromadziły wszystkich pragnących poznać sztukę wykonywania koronki i haftu. Haft biały, wypukły, krzyżykowy, richelieu – uczestnicy warsztatów już potrafią je rozpoznać.
 
Wiedzę i umiejętności przekazywali także artyści zajmujący się bibułkarstwem. Rezultatem tych warsztatów były m.in. kolorowe kwiaty i bukiety z bibułki.
 
Odkrywaliśmy również tajniki powstawania koronki klockowej. Szybkie i zwinne ruchy rąk, odgłos delikatnego stukania o siebie drewienek, wypchany sianem wałek, na nim napięta tekturka, a potem… Właśnie, co potem? Sztukę odpowiedniego przekładania klocków i tworzenia zaprojektowanego wcześniej wzoru poznawali pisarzowianie uczestniczący w warsztacie koronczarstwa. Czy zachęci ich to do rozwijania tej niełatwej umiejętności?
 
 
To tylko nieliczne z warsztatów tradycyjnego rzemiosła, które tego lata zgromadziły dzieci i młodzież w Pisarzowej, Podegrodziu i Sidzinie. Wykonywanie kolejnych zadań, wymagających nabycia i zastosowania typowych dla tradycyjnych rzemiosł artystycznych umiejętności przyniosło wiele radości i satysfakcji wszystkim uczestnikom warsztatów. Nie zabrakło przy tym wyśmienitej zabawy. Efekty warsztatowych zmagań można podziwiać w galerii.

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem