Gmina Bystra-Sidzina położona jest w malowniczej górskiej dolinie, w otoczeniu łąk i lasów bukowo-świerkowych, jest to doskonała baza wypadowa do pieszych, a także rowerowych, wędrówek górskich. Niezwykłych wrażeń może dostarczyć nocna wyprawa na Babią Górę, zwaną „Królową Beskidów”, połączona z podziwianiem wschodu słońca.
Odwiedzając Sidzinę warto zwiedzić
Skansen – Muzeum Kultury Ludowej, w którym znajdują się liczne eksponaty związane z historią i etnografią tego regionu. To właśnie tu, w sierpniu ubiegłego roku ,odbyło się Spotkanie z rzemiosłem – oficjalne otwarcie Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.
(zobacz relację z tego podstrony_news_edit).
Szczególnie jednak zapraszamy do odwiedzenia tutejszych twórców:
JAK POWSTAJE PŁANETNIK – czyli rzeźba ludowa spod samiuśkiej Babiej Góry
Aleksander Basiura
W jego rękach drewno ożywa. Tam, gdzie jeszcze przed chwilą była płaska powierzchnia, dzięki kilku ruchom dłuta, wyłania się twarz. Magiczny pokaz sprawności i talentu. A trzeba przyznać, że właśnie twarze sprawiają, że obok prac Aleksandra Basiury nie można przejść obojętnie. Jego rzeźby żyją. Każda postać jest charakterystyczna, każda twarz ma niepowtarzalny grymas – skrzywienie warg, kształt nosa, wyraz oczu. Aż nie chce się wierzyć, że Aleksander Basiura uczył się rzeźby sam. Jego wyroby zdają się żyć własnym życiem(…) Aleksander Basiura jest twórcą serii drewnianych rzeźb, związanych z wierzeniami ludowymi mieszkańców Podbagiogórza. Odnajdujemy wśród nich: Płanetnika, który jest demonem burzy; Głodnego Ducha, Diabła; Boginki i Błędne Ogniki.
Aleksander Basiura udostępni swoją pracownię zwiedzającym i chętnie opowie o swojej pracy. Terminy odwiedzin należy uzgadniać z nim telefonicznie, najlepiej wieczorem.
..zobacz więcej
Bartłomiej Trzop
Bartłomiej jest młodym rzeźbiarzem, który, jak sam o sobie mówi, potrafi zrobić z drewna wszystko, od rzeźb, poprzez płaskorzeźby, altanki, po meble. Najczęstszym jego prac są rzeźby sakralne, a wśród nich kapliczki przedstawiające Chrystusa Frasobliwego.
O swojej pracy opowiada zwięźle i z pewną nieśmiałością. Rzeźbi za pomocą zwykłego dłutka. Nie używa papieru ściernego do wygładzania powierzchni. Twierdzi, że rzeźba ze śladami po dłucie podoba mu się bardziej. Dzieł nie maluje, niektóre tylko woskuje.
Bartłomiej dużo rzeźbi na zamówienia, odwiedzenie jego pracowni czy poprowadzenie warsztatów dla chętnych możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
..zobacz więcej
W pobliskim Jordanowie znajduje się
Galeria „Stara Chałupa” – miejsce pracy twórczej Stanisława i Renaty Starzec. Wyjeżdżając z jordanowskiego głównego placu, należy kierować się na Łętownię. Galeria znajduje się poniżej stacji bezynowej.
Przekroczenie progu galerii państwa Starców jest jak wstąpienie do krainy wypełnionej postaciami ze snów. Z każdego kąta na zwiedzającego spoglądają nieruchome oczy niezwykłych stworzeń.
Stanisław Starzec, autor tych niezwykłych rzeźb, nazywa je strzygami. Podkreśla jednak, że nie są to złośliwe czy dokuczliwe duszki, ale pozytywni strażnicy domu. Obok strzyg i rozmaitej maści tajemniczych postaci, galeria obfituje w drewniane anioły, smoki, rzeźby sakralne i figurki górali, nad którymi czuwają postacie świętych z obrazów
Renaty Starzec. Pani Starzec maluje tradycyjne obrazy sakralne, ikony oraz obrazy na szkle...
zobacz więcej
W Bystrej i Sidzinie spotkamy również KORONCZARKI:
Katarzyna Chorąży chętnie wprowadzi zainteresowanych w tajniki swojego rzemiosła. Uważa, że szydełkowanie nie jest trudne, a sprawia wiele radości. Ma doświadczenie w nauczaniu, jako że prowadziła warsztaty dla dzieci w szkole podstawowej. Ponadto bierze udział w pokazach tego rzemiosła podczas wystaw organizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie. O swoim zajęciu opowiada z pasją i w niezwykle interesujący sposób.
Zobacz pełną prezentację twórcy...
zobacz więcej
Barbara Ciapała nauczyła się robić na drutach jeszcze zanim poszła do szkoły. Barbara Ciapała mówi, że pomysły na nowe wyroby po prostu przychodzą jej do głowy. Czasami coś jej się spodoba i próbuje to odwzorować: „Co se zapodobam, to wychodzi. Lubię patrzeć. Jakieś coś widzę, czy co, to już próbuję, czy to wyjdzie, czy nie wyjdzie. Albo jeszcze z głowy coś dołożę, to nieraz jeszcze lepsze wyjdzie, jak se coś umyślę. Tym moje życie jest napełnione, cały czas. Nigdy nie siądę spokojnie”.
Zwiedzanie przydomowej galerii jest możliwe po telefonicznym uzgodnieniu terminu. W jednym ze swoich domów Barbara Ciapała proponuje także noclegi...
zobacz więcej
Janina Trzop
Najbardziej lubi robić serwetki, „bo to takie ładne wzory wychodzą”, ale w jej domu można natknąć się także na wykonane własnoręcznie poduszki, narzuty na kanapę, obrusy oraz drobne ozdoby w formie gwiazdek, czy aniołków.
SIDZINA MIODEM PŁYNĄCA
Będą na tym terenie nie sposób nie odwiedzić
Pasieki Dydaktycznej Państwa Totosiów:
Otoczona lasami pasieka Mariana i Janiny Totoś, oferuje nie tylko miód, ale i odpoczynek na łonie natury. Funkcjonuje od 2000 roku i liczy ponad dwadzieścia uli.
Państwo Totoś prowadzą zajęcia dydaktyczne, dzięki którym można zapoznać się bliżej z funkcjonowaniem pasieki. Podczas warsztatów pani Janina Totoś prezentuje produkty pozyskiwane z natury – miód, pyłek kwiatowy, propolis oraz wytwarzane przez pszczoły – plaster woskowy, mleczko pszczele i jad pszczeli. Opowiada o roli pszczół, prezentuje rozwój i życie pszczoły, omawia rodzaje miodu i kwiaty, z których ten produkt powstaje. Państwo Totoś posiadają przeszklone, dydaktyczne ule, dzięki którym można zobaczyć, zwykle nieodstępne, życie pszczół.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak ważna jest rola pszczół, jakie są właściwości pszczelego mleczka, pyłku kwiatowego i miodu oraz podejrzeć funkcjonowanie ukrytego królestwa pszczół, wizyta w pasiece państwa Totoś jest doskonałą możliwością zaspokojenia ciekawości.
...zobacz więcej