Wydarzenia Małopolska » Otwarcie sezonu na Szlaku Rzemiosła - 28 lipca 2019

Otwarcie sezonu na Szlaku Rzemiosła - 28 lipca 2019

Szlak Rzemiosła otwiera drzwi do pracowni twórców Małopolski oraz zaprasza do bliskich spotkań z rzemieślnikami i lokalną kulturą! Już w najbliższą niedzielę, 28 lipca, spotykamy się na inauguracji sezonu na Szlaku Rzemiosła Małopolski w skansenie na Jędrzejówce w Laskowej. W gościnnych progach tego rodzinnego skansenu będziemy mogli zobaczyć, doświadczyć i zakosztować życia dawnej wsi, lokalnej historii, zwyczajów i tradycji. Przyjedźmy spotkać się z ludźmi pełnymi pasji, zobaczyć i poczuć klimat miejsca, dowiedzieć się jak to drzewiej bywało, doświadczyć, jak tradycja uczy, bawi i inspiruje!

 


Sezon na Szlaku rozpoczynamy w tym roku wydarzeniem
"Przędzenie w rodzinnym skansenie - Otwarta Pracownia na Szlaku Rzemiosła". W ramach wydarzenia będziemy mogli przede wszystkim wziąć udział w warsztatach i pokazach związanych z wełną, takich jak strzyżenie owiec, obróbka i gręplowanie wełny, przędzenie nici na kołowrotku, tkanie na krośnie ale również będziemy tworzyć artystyczną tkaną instalację, oraz tkać w wersji mini – własnoręcznie wykonamy biżuterię z utkanymi własnoręcznie elementami. Dodatkowo cały skansen ożywi się gwarem zajęć i rzemiosł dawnej wsi - odwiedzających zaprosimy na warsztaty robienia lalek motanek, przy kuźni zobaczymy kowala przy pracy a przy ulach pszczelarza z miodami. Będzie można posłuchać o zbożu, zmielić go w żarnach i przesiać mąkę, poszatkować kapustę, wykonać tradycyjne ozdoby z bibuły czy upleść wianek w polnych ziół i kwiatów. Oczywiście nie zabraknie smaków lokalnej kuchni, pieczenia podpłomyków, opowieści gospodarzy o lokalnej historii i zwyczajach a dla najmłodszych kącika do zabaw i gry terenowej. 

 

Będzie rodzinnie, radośnie i twórczo! Zapraszamy serdecznie!

 

---

HARMONOGRAM

 

28 lipca (niedziela) godz 13-19

skansen na Jędrzejkówce w Laskowej

Przędzenie w rodzinnym skansenie - inauguracja sezonu na Szlaku Rzemiosła

Program warsztatów:
13:00 Powitanie gości i rozpoczęcie warsztatów
13:00 - 17:00 Warsztaty wokół wełny - w ramach cyklu Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła
strzyżenie owcy I obróbka brudnej i czystej wełny I moczenie wełny w baliach I gręplowanie I przędzenie nici na kołowrotku I tkanie na krośnie I robienie skarpet na drutach I warsztaty motanek
I tkana instalacja i warsztaty tkanej biżuterii z Żywą Pracownią

15:00 "O wełnie od początku do końca" - opowieści i pokazy na placu
17:00 "Laskowa wiele skarbów chowa!" - opowieści gospodarzy o Laskowej
18:00 Muzyczny finał "pod Brzeziną".

Dodatkowo:
- strefa zabaw dla dzieci: gry i animacje
- stoiska lokalnych rękodzielników
- spotkanie z owcami i innymi zwierzętami wiejskimi
- jedzenie domowe i regionalne

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.


Organizatorzy:
Fundacja Od Kultury - Szlak Rzemiosła

Rodzinny Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej
Fundacja Nasze Dziedzictwo
Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości----

Szukacie oryginalnego i twóczego pomysłu na wakacyjne weekendy?
Lubicie spotkania z ciekawymi ludźmi, poznawanie lokalnych historii i tajników rękodzielniczych?
Interesujecie się kulturą ludową i rzemiosłem, macie ochotę w końcu spróbować samemu coś stworzyć?
Marzycie o ciszy i spokoju, kontakcie z kulturą i naturą?

Przed nami dwa miesiące spotkań z niezwykłymi ludźmi w ich warsztatach, w miejscach, gdzie na co dzień mieszkają i tworzą – OTWARTE PRACOWNIE na Szlaku Rzemiosła czas zacząć!

OTWARTE PRACOWNIE to cykl wakacyjnych spotkań w pracowniach twórców rzemiosła w Małopolsce. To doskonała okazja do tego, by podejrzeć rzemieślników przy pracy i samemu spróbować swoich sił w rękodziele. W sierpniowe i wrześniowe weekendy twórcy ze Szlaku Rzemiosła Małopolski otworzą swoje pracownie i galerie. Będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, spróbować lokalnych przysmaków i zakupić piękne, ręcznie robione przedmioty.

Szczegółowy harmonogram już wkrótce.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem