Wydarzenia Małopolska » 18 sierpnia - OTWARTA PRACOWNIA - łyżkarstwo

Już w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia spotykamy się na Otwartej Pracowni w Nowicy, na trasie gorlickiej Szlaku Rzemiosła. gdzie warsztaty i pokazy łyżkarstwa poprowadzi Piotr Michniak. Tym razem spotykamy się w łemkowskiej wsi Nowica, wiosce leżącej u podnóży Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim.
Na Otwartej Pracowni będzie można również wziąć udział w towarzyszących wydarzeniu warsztatach rękodzielniczych- tworzenia zabawek z siana oraz malowania łyżek i drewnianych.

O tym, jak powstają tradycyjne drewniane łyżki, dowiecie się bezpośrednio od jednego z ostatnich nowickich łyżkarzy - Piotr Michaniak, który wyrabia łyżki tradycyjną metodą, na tokarce ręcznej. To bardzo trudna i czasochłonna metoda. Umiejętność pracy z drewnem odziedziczył po ojcu Dymitrze, a ten z kolei po swoim ojcu. Pan Piotr chętnie zdradzi sekrety swojej pracy, opowie jak dawniej bywało, każdy będzie też mógł wykonać swoją własną łyżkę lub pomalować ją w regionalne wzory. Dodatkowo wraz z żoną pana Piotra, Małgorzatą, weżmiemy udział w warsztatach tworzenia zabawek z siana oraz a najmłodsi i nie tylko pomalują łyżki w regionalne wzory. 


---

18 sierpnia (niedziela) godz. 12-18
ŁYŻKARSTWO, prow. Piotr Michniak
oraz warsztaty towarzyszące: zabawki z siana i malowanie łyżek
Nowica 14 (gm, Uście Gorlickie, pow. gorlicki)

wstęp wolny!
Do zobaczenia na Szlaku!


Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.


---

OTWARTE PRACOWNIE to cykl spotkań w pracowniach twórców rzemiosła w Małopolsce. To doskonała okazja do tego, by podejrzeć rzemieślników przy pracy i samemu spróbować swoich sił w rękodziele. W sierpniowe i wrześniowe weekendy twórcy ze Szlaku Rzemiosła Małopolski otworzą swoje pracownie i galerie. Będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, spróbować lokalnych przysmaków i zakupić piękne, ręcznie robione przedmioty. Podczas OTWARTYCH PRACOWNI będzie można zgłębić tajniki garncarstwa, koronki klockowej, łyżkarstwa, bibułkarstwa, tkactwa, rzeźby ludowej i innych tradycyjnych technik rzemieślniczych i materiałów.

zobacz pełny harmonogram

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem