Gdzie spotyka się tradycyjne rzemiosło ze współczesnym dizajnem? Kim jest plecionkarz, z jakimi materiałami pracuje i jak rozmawiać z wiklinową witką by dało się z niej wyplatać? Tego wszystkiego dowiedzieć się będziecie mogli już w najbliższą niedzielę, na ostatnim w tym roku spotkaniu w ramach Otwartych Pracowni na Szlaku Rzemiosła.
Tym razem ugości nas krakowska ŻyWa Pracownia - zaangażowana społecznie pracownia rzemiosł, designu, architektury i miejskiego ogrodnictwa. Jednym z materiałów, z którym kochają pracować Magda i Adam - twórcy ŻyWej Pracowni - jest WIKLINA. Na niedzielnych warsztatach poznać będziecie mogli odrobinę teorii, różne sploty i techniki plecionkarskie. Obejrzycie kosze wyplecione z różnych surowców – wikliny, rattanu, siana, słomy, brzozy, korzeni sosny i papieru. Na warsztatach spróbować będzie można własnych sił z jednym z najstarszych rzemiosł – plecionkarstwem. Dzieciaki wypleść będą mogły z wikliny i wełny listki, gwiazdki lub rybki, dorośli będą mogli się zmierzyć z wykonaniem wiklinowej tacki lub dekoracyjnego wianka.
Ale to nie wszystko! ŻyWa słynie także z twórczych warsztatów ceramicznych dla małych i dużych! Dlatego tego dnia na stole w pracowni, na wszystkich chcących ubrudzić sobie trochę ręce, czekać będzie oprócz wikliny glina, z której ulepić będziecie mogli talerzyki zdobione spadającymi już z drzew, jesiennymi liśćmi. Przybywajcie!
6 października 2019, godz. 12-18
WIKLINA I CERAMIKA
prow. Magda Żyłka i Adam Wrona/ ŻYWA PRACOWNIA
Celna 5, Kraków
---------------
OTWARTE PRACOWNIE to cykl spotkań w pracowniach twórców rzemiosła w Małopolsce. To doskonała okazja do tego, by podejrzeć rzemieślników przy pracy i samemu spróbować swoich sił w rękodziele. W sierpniowe i wrześniowe weekendy twórcy ze Szlaku Rzemiosła Małopolski otworzą swoje pracownie i galerie. Będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, spróbować lokalnych przysmaków i zakupić piękne, ręcznie robione przedmioty. Podczas OTWARTYCH PRACOWNI będzie można zgłębić tajniki garncarstwa, koronki klockowej, łyżkarstwa, bibułkarstwa, tkactwa, rzeźby ludowej i innych tradycyjnych technik rzemieślniczych i materiałów.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
szczegóły: www.szlakrzemiosla.pl