Wydarzenia Małopolska » Świąteczne spotkanie na Szlaku Rzemiosła

Świąteczne spotkanie na Szlaku Rzemiosła

Świąteczne spotkanie na Szlaku Rzemiosła
21 grudnia (sobota) godz. 11-14, Kraków, ul. Celna 5

Zapraszamy do krakowskiej ŻyWej Pracowni, gdzie twórcy ze Szlaku Rzemiosła poprowadzą dla Was warsztaty świątecznych ozdób: Współcześnie – upcyklingowo... Pająki krystaliczne ze słomek po napojach / papierowych rurek z gazet.

Pająki były tradycyjnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek. Przybierające formy kolczastej kuli, kryształów, żyrandola, czy wielowarstwowych instalacji przestrzennych z tarcz – PAJĄKI – zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Na warsztatach wykonamy z plastikowych słomek po napojach* lub zwijanych ze starych gazet rurek współczesną wersję pająków krystalicznych, do zdobienia których użyjemy papier, tkaniny i bibułę.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: warsztaty@zywapracownia.pl

Na warsztaty zapraszamy dzieci z opiekunami i dorosłych.
Jeśli nie uda się przyjść na całe warsztaty, to można podejść do Pracowni w podanych godzinach i coś małego też za pewno uda się wykonać
Młodszym dzieciom zaproponujemy malowanie drewnianych stryszawskich ptaszków na choinkę i wykonywanie papierowych ozdób.

Będą pierniczki, ciepła i twórcza atmosfera jak i mini-kiermasz świątecznych ozdób rękodzielniczych (ceramicznych, szydełkowych, słomianych i drewnianych).

Serdecznie zapraszamy!

Warsztatami świątecznymi zamykamy sezon i projekt na Szlaku Rzemiosła 2019.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

 


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem