Twórcy » Alicja Sokołowska

Alicja Sokołowska
Otwarta pracownia
adres:  Chabówka 210
kod:  34-720 Chabówka
gmina:  Rabka-Zdrój
powiat:  nowotarski
email:  
www:  artala.wix.com/malarstwo
tel. kom.:  506 484 118
GPS:  49.5864, 19.9358 wyznacz trasę

Pani Alicja Sokołowska jest artystą-plastykiem. Mieszka i tworzy w malowniczo położonej miejscowości Chabówka, w gminie Rabka Zdrój. Pani Alicja jest osobą, posiadającą wiele pasji i zainteresowań. Jednym z nich jest malarstwo na szkle.
 
Artystka swoją przygodę z tymże rzemiosłem rozpoczęła, będąc już w szkole podstawowej. Wówczas, na lekcjach plastyki, tworzyła swoje pierwsze tradycyjne obrazy na szkle. Jeszcze większe zainteresowanie malarstwem na szkle pojawiło się w okresie lat studenckich. W tym czasie zaczynała tworzyć obrazy na szkle, z uwzględnieniem własnych inicjatyw i pomysłów. Od tego momentu, Pani Alicja nieustannie kontynuuje i realizuje swoje zamiłowanie, jakim jest malarstwo na szkle. Artystka doskonale zna tradycyjne malarstwo na szkle, zasady jego tworzenia.

Jednakże bliższe jej twórczości jest, jak sama to określa, ,,malarstwo inspirowane tradycją, a nie tradycyjne". Pani Alicja posiada swój charakterystyczny styl w malowaniu obrazów na szkle. Obrazy te można określić jako przestrzenne. Pani Alicja stwierdza, że „maluje bryły, twarz (postaci) ma bryłę”. Podkreśla, że jej „obrazy są tak jakby malowane na płótnie, a jednak to jest namalowane na szkle”. Pracę nad swoimi obrazami artystka rozpoczyna od zrobienia szkicu. Następnie, ów szkic „przerzuca” na szkło, tzn. podkłada szkic pod szkło, następnie wykonuje cały rysunek. Na koniec już całość wypełnia akrylami. 
 
Pani Alicja wyjaśnia, iż w malowaniu na szkle, istotne jest „myślenie na odwrót”. Przy tworzeniu należy pamiętać, że to, co jest na pierwszym planie, musi być namalowane „zaraz już”, jako pierwsze. Co więcej, już przed rozpoczęciem malowania, jak i w trakcie, należy mieć ściśle określony zamysł, jak cały obraz ma wyglądać.

Malarstwo na szkle, wykonywane przez artystkę z Chabówki, głównie przedstawia anioły. Nierzadko są to również święte sceny, postaci bajkowe, zwierzęta ( w tym głównie koty), kwiaty, pejzaże. W obrazach na szkle odnaleźć można połączenie pasji artystki: śpiew, malarstwo, teatr.
 
Inspiracji do swoich prac, Pani Alicja poszukuje praktycznie wszędzie. Wiele pomysłów czerpie z własnej wyobraźni, zakodowanych w niej historii i obrazów. W jej malarstwie na szkle, można zauważyć także sporo inspiracji motywami folkowymi, starymi oleodrukami, otaczającą naturą, baśniami i legendami. W swoich obrazach stosuje dużo kolorów, oraz wyraźne barwy. Jak określa, bogata kolorystyka jej prac wynika m.in. z cech charakteru. Pani Alicja bowiem należy do osób bardzo pogodnych i uśmiechniętych.
 
Pani Alicja Sokołowska od roku 2012 prowadzi klimatyczną galerię malarstwa i pracownię o nazwie Galeria „ACh”. Galeria działa przy istniejącym Stowarzyszeniu Alternatywa Chabówka. Działalność Galerii ukierunkowana jest na promowanie lokalnych twórców. Ponadto, w Galerii znajduje się pracownia Pani Alicji.

W pracownii odbywają się, również warsztaty malarstwa na szkle i malowanego witrażu przeznaczanone dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Panią Alicję. W trakcie trwania warsztatów, uczestnicy malują to co chcą,  to co czują, myślą. Warsztaty w Galerii "ACh" nie uczą tylko umiejętności malowania na szkle. Są także doskonałą okazją do rozwoju mentalnego, nauki kreatywności, poszerzenia swojej wyobraźni.

Pani Alicja Sokołowska chętnie pokazuje swoje obrazy na szkle na różnorodnych wystawach, festiwalach, czy kiermaszach. Dotychczas swoją twórczość prezentowała m.in.:na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce, na Jarmarku Podhalańskim, podczas Jesieni Babiogórskiej, na Targach Europejskich, na corocznym Jarmarku w Rabce Zdrój.
 
Warto jeszcze wspomnieć, że Pani Alicja Sokołowska jest prezesem lokalnego, prężnie działającego Stowarzyszenia Alternatywa Chabówka. Jest również ( zgodnie ze swoją pasją) chórzystką w lokalnym chórze damskim Cantantes Angelicus. Ponadto, artystycznie i merytorycznie, wspiera grupę teatralną „Perełki Marysi”, działającą w Chabówce.
 
 
Oprac. Izabela Jarczyk
 

 
 

 
 

Otwarta pracownia

Pani Alicja Sokołowska od roku 2012 prowadzi klimatyczną galerię malarstwa i pracownię o nazwie Galeria „ACh”. Galeria działa przy istniejącym w Chabówce Stowarzyszeniu Alternatywa Chabówka.

Galeria „ACh” znajduje się w odremontowanej chałupie z XIX wieku, należącej do pradziadka Pani Alicji. Niepowtarzalny klimat Galeria „ACh” zawdzięcza swojemu wnętrzu i wyposażeniu. Mianowicie, znajdują się tu liczne, bezcenne pamiątki rodzinne, jak chociażby dzwonki dobrej jakości wykonane przez dziadka-kowala, instrumenty muzyczne wykonane przez Panią Alicję w szkole średniej, jej pierwsze obrazy na szkle. Niektóre z przedmiotów, jak np. ciupaga pradziadka Pani Alicji, jest wręcz zaliczana do zabytków.

W Galerii można oglądać obrazy na szkle, witraże, malarstwo olejne, różne rodzaje rzemiosła.

W Galerii "ACh" odbywają się także warsztaty malarstwa na szkle i malowanego witrażu, przeznaczone dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez Panią Alicję. Zajęcia odbywają się w niewielkich, kilkuosobowych grupach (maksymalnie 6 osób), trwają ok. 2,5 godziny.

Pani Alicja Sokołowska serdecznie zaprasza na zwiedzanie Galerii "ACh", pokazy i warsztaty, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem