Twórcy » Ewa Szpila

Ewa Szpila
Otwarta pracownia
adres:  Grunwaldzka 48
kod:  38-350 Bobowa
gmina:  Bobowa
powiat:  gorlicki
email:  
www:  www.koronkarnia.pl
tel. dom.:  183514068
GPS:  49.7092, 20.9478 wyznacz trasę

Pani Ewa Szpila zajmuje się koronką klockową. Jest to popularna na całym świecie technika tkania bez użycia krosna. Zastępuje się je szpulami z uchwytem, czyli klockami oraz wałkiem, na którym opierają się odpowiednio przeplatane nici. Pani Ewa za pomocą koronki tworzy elementy odzieży (kołnierze, kamizelki), biżuterię (wisiorki, kolczyki) albo ozdoby świąteczne, np. anioły. Wykonuje także prace na specjalne zamówienia, np. bieżniki. Pani Ewa sama wymyśla swoje wzory, oczywiście czasem korzysta także z wzorów opracowanych przez inne koronczarki. Ulubionym wzorem Pani Ewy są liście i ten motyw bardzo często pojawia się w jej koronkach.

Pani Ewa zainteresowała się koronką klockową pracując jako księgowa w Gminnym Ośrodku Kultury w swojej rodzinnej miejscowości Bobowa. Pasja do koronkarstwa Pani Ewy rozpoczęła się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to w bobowskim Ośrodku Kultury wdrożono program „Ginące Zawody”, który dzięki zewnętrznemu finansowaniu miał służyć ocaleniu od zapomnienia umiejętności koronczarskich w miejscowości. Program ten polegał na przeprowadzeniu przez fachową instruktorkę warsztatów dla dzieci. Po latach Pani Ewa ocenia, że był to odpowiedni moment na przekonanie do koronkarstwa najmłodszego pokolenia i dzisiaj osoby biorące udział w tamtych zajęciach wciąż zajmują się koronką klockową, już jako dorośli. Pani Ewa zaprzyjaźniła się z instruktorką, która prowadziła warsztaty koronkarstwa dla dzieci i w ten sposób odnalazła swoją pierwszą nauczycielkę tego rzemiosła. Następnie Pani Ewa przystąpiła do organizowanych w Bobowej warsztatów mistrzowskich, które zgromadziły chętne do nauki koronki osoby z całego regionu. Kolejnym ważnym wydarzeniem były festiwal koronki we włoskim Novedrate, w prowincji Como. Pani Ewa wspomina, jak wielkie wrażenie wywarł na niej ten festiwal organizowany w taki niewielkiej miejscowości, która ma mieszkańców mniej, niż Bobowa. Wtedy narodził się pomysł na zorganizowanie podobnego festiwalu w Bobowej. Pani Ewa poświęciła się realizacji tego zamierzenia, które zakończyło się znaczącym sukcesem. W 2014 roku odbył się jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w sali widowiskowej „Koronka”. Festiwal zamienia małopolską Bobową w europejskie centrum koronki, rozsławiającym tym samym całą okolicę.

Pani Ewa odbyła wiele podróży, które pozwoliły jej stopniowo poznać tajniki koronki i dojść do mistrzostwa w tym rzemiośle. Wśród takich niezwykłych miejsc można wymienić Brugię w Belgii, czeską Pragę, Preszów i Novą Dubnicę na Słowacji, Wołogdę i Radużnyj w Rosji, Londyn i Edynburg, Graz w Austrii, francuskie: Sebourg i Airvault, portugalskie Peniche, włoską Valtopinę, La Corunę, Camarinas i Arenys de Mar w Hiszpanii, Schneeberg w Niemczech, węgierskie Kecskemét. W mieście Rauma w Finlandii Pani Ewa przygotowała wystawę muzealną.

Na zaproszenie Marii Bissacco z Valtopiny, gdzie mieści się słynna włoska szkoła koronkarstwa, Pani Ewa przygotowała w ciągu 130 godzin wachlarz w formie gałązek z drobnymi listkami, w dwóch odcieniach złota. Praca ta została sfotografowana, a następnie zdjęcie to umieszczono na okładce katalogu wystawy „Trame d`aria” z roku 2013, przedstawiającego wytwory najzdolniejszych koronkarek z całego świata. Pani Ewa jest szczególnie dumna z tego sukcesu oraz z tego, że wachlarz powrócił do niej po okresie, kiedy uważała go za nieszczęśliwie zagubiony. Wzór tego wachlarza został szeroko rozpropagowany.
Pani Ewa bardzo chętnie podejmuje się prowadzenia warsztatów dla wszystkich chętnych osób ciekawych koronki klockowej. Warsztaty odbywają się w gospodarstwie Pani Ewy w jej pracowni, gdzie zapewnione są potrzebne do pracy materiały. Chęć takiego spotkania należy wcześniej zgłosić, kontaktując się z Panią Ewą telefonicznie, ponieważ często odbywa ona zagraniczne podróże.
 
Obecnie Pani Ewa jest wiceprezesem Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej, odbywającego się już tradycyjnie na początku października. Pani Ewa jest także członkinią Międzynarodowej Organizacji Koronek Klockowych i Igłowych OIDFA, gdzie pełni funkcję skarbnika sekcji polskiej. Na co dzień Pani Ewa łączy pracę zawodową z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego. Pani Ewa posiada także ogromną kolekcję klocków do koronek, w której znajdują się eksponaty z całego świata, a w tym: Rosji, Brazylii, czy Japonii. Oczywiście w zbiorze nie brak klocków z Bobowej, wykonanych tradycyjnie z drewna śliwowego.
 

Otwarta pracownia

Pani Ewa bardzo chętnie podejmuje się prowadzenia warsztatów dla wszystkich chętnych osób ciekawych koronki klockowej. Warsztaty odbywają się w gospodarstwie Pani Ewy w jej pracowni, gdzie zapewnione są potrzebne do pracy materiały. Chęć takiego spotkania należy wcześniej zgłosić, kontaktując się z Panią Ewą telefonicznie, ponieważ często odbywa ona zagraniczne podróże.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem