Twórcy » Jan Tyndel

Jan Tyndel
adres:  Łąkta Górna 305
kod:  32-731 Łąkta Górna
gmina:  Żegocina
powiat:  bocheński
email:  
www:  www.republika.pl/jantyndel/
tel. kom.:  608 794 629
GPS:  49.8388, 20.4347 wyznacz trasę

Pan Jan przez lata pracował jako stolarz, z czasem jednak zainteresował się rzemiosłem. Zaczęło się od pewnej firmy z Kamionnej, dla której wykonywał drewniane elementy zabawek. Zabawkarstwo wciągnęło go na tyle, że postanowił założyć własną firmę, zajmującą się sprzedażą zabawek z drewna. Firma działa już 10 lat, a od 2003 roku twórca posiada swój własny warsztat.

Wykonywanie zabawek z drewna jest bardzo pracochłonne. Wszystkie elementy, nawet te spajające poszczególne części, są z drewna i muszą być wykonane oraz wykończone perfekcyjnie. W warsztacie pana Jana powstają m.in. wozy drabiniaste, samochody – garbusy cabrio, wywrotki, koparki, ciężarówki z klockami, ciągniki z wozem drabiniastym i pociągi. Wszystkie tworzone są według przygotowanych wcześniej wzorów.

Najczęściej wykorzystywanym w zabawkarstwie surowcem jest drewno orzechowe, czereśniowe, śliwkowe. Często różne elementy wykonuje się z różnych rodzajów i kolorów drewna – dzięki temu zabawka wygląda ciekawiej. Wyroby pana Jana są ekologiczne, posiadają specjalne atesty i dlatego są często sprzedawane do Niemiec, gdzie ostatnio panuje moda na tego typu produkty. Firma wykonuje mniejsze i większe zamówienia. Pan Jan nie ma ulubionych przedmiotów, twierdzi, że lubi robi każdy typ zabawki, ponieważ praca jest dla niego przyjemnością i go uspokaja.

Istnieje możliwość odwiedzenia pana Jana w jego warsztacie, należy wcześniej umówić się na wizytę w mniejszej grupie. Zabawki produkowane przez firmę pana Jana można zakupić w Sukiennicach w Krakowie, wysyłane są także do innych miast w Polsce, m.in. Zakopanego i Katowic, jak również za granicę, do Niemiec, Szwecji, Francji.
 


oprac. Katarzyna Pracuch

Galeria zdjęć

Video

Jan Tyndel - zabawkarstwo
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem