Twórcy » Janina Trzop

Janina Trzop
adres:  Mała Sidzinka 185
kod:  34-236 Sidzina
gmina:  Bystra-Sidzina
powiat:  suski
tel. dom.:  18 267 35 59
GPS:  49.5853, 19.7446 wyznacz trasę

Pani Janina Trzop zajmuje się koronkarstwem. Nauczyła się posługiwać szydełkiem, kiedy była jeszcze dzieckiem. Podstawy poznała dzięki babci, a potem rozwijała swoje zdolności samodzielnie. „Ja nie umiałam tak szydełka trzymać, jak babcia trzymała na przykład i tak robić, jak ona robiła. Ona naowijała palec, to tak kupę nici naowijała i potem ściągała. Ja nie dam rady, tylko se dam jedną nitkę i ona mi sama podchodzi.”

Najbardziej lubi robić serwetki, „bo to takie ładne wzory wychodzą”, ale w jej domu można natknąć się także na wykonane własnoręcznie poduszki, narzuty na kanapę, obrusy oraz drobne ozdoby w formie gwiazdek, czy aniołków.

Pani Janina nie ma własnej pracowni, ponieważ szydełkować można wszędzie. Ponadto nie lubi trzymać zbyt dużej ilości swoich wyrobów w domu. Ma jednak zawsze kilka serwetek w zapasie.

Pani Janina kupuje nici przeznaczone do szydełkowania w sklepie. Większość wzorów wymyśla sama: „Te gwiazdki – pani Janina pokazuje z dumą robione na szydełku ozdoby choinkowe – to są wszystko moje pomysły”. Niekiedy korzysta ze wzorów znalezionych w gazetach, ale często dodaje do nich coś swojego: „lubię tak kombinować, to mnie cieszy”. Dawniej pani Janina robiła także dużo na drutach. „Ale teraz nikt w tym nie chodzi, no to nie robię. Jak syny miały tak 5, 6, 7 czy 12 lat, to ja im wszystko to robiłam. A teraz nic nie… nie będą chodzić w tym”.

Szydełkowanie stanowi dla pani Janiny rozrywkę szczególnie zimą, kiedy nie ma dużo pracy „koło domu”. Latem szydełkuje rzadziej, brakuje jej na to czasu.

Pani Janina bierze udział w wystawach organizowanych przez Stowarzyszenie „Tradycja i Natura”, do którego należy wraz z synem. Ponadto jej dom leży na trasie Podbabiogórskiego Ekomuzeum.
 
oprac. Anna Dębicka, 2009 r.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem