Twórcy » Antonina Lubera

Antonina Lubera
adres:  Pisarzowa 212
kod:  34-654 Męcina
gmina:  Limanowa
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 80 93
GPS:  49.7186, 20.5041 wyznacz trasę

W rodzinie pani Antoniny kobiety przędły len od wielu pokoleń – zajmowała się tym między innymi jej babcia i mama. Pani Antonina rozpoczęła naukę tego rzemiosła, gdy miała piętnaście lat. Niestety, obecnie zdrowie nie pozwala jej na wykonywanie tej pracy. Twierdzi zresztą, że dziś już i tak nikt nie zajmuje się tkaniem.
 
Pani Antonina przechowuje jeszcze drewniany kołowrotek, który ma około stu lat. Bardzo chętnie pokaże wszystkim zainteresowanym ten zabytkowy i dziś już mało znany przedmiot – wystarczy telefonicznie uzgodnić termin.

Tkactwo to jednak nie jedyna umiejętność pani Antoniny: zajmuje się także bibułkarstwem. Swoje zdolności zaprezentowała podczas imprezy inaugurującej Szlak Tradycyjnego Rzemiosła, a także w trakcie warsztatów. Z niezwykłą zwinnością wykonywała papierowe kwiaty, całe bukiety i fantazyjne kompozycje.

oprac. Katarzyna Maniak

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem