Miejscowości » Bobowa

Bobowa
 
Leżąca w powiecie gorlickim Bobowa rozsławiła się bogatym folklorem oraz pięknym rękodziełem ludowym. Od ponad 100 lat kobiety z Bobowej trudnią się wyrabianiem koronek klockowych. Bobowa wraz z okolicznymi miejscowościami jest obecnie największym w Polsce ośrodkiem skupiający koronczarki.
W 1899 roku powstała tu Żeńska Krajowa Szkoła Koronkarstwa, ucząca różnych technik tej misternej sztuki. Wyrób koronek stał się zajęciem całych rodzin, co nierzadko stanowiło ich główne źródło utrzymania. Koronki nie miały zastosowania w odzieży, wytwarzano je głównie jako galanterię pasmanteryjną: tasiemki, wstawki do bielizny pościelowej, serwety, obrusy.

W roku 1950, z inicjatywy samych koronczarek powstała „Spółdzielnia Koronka”, która w 25 lat później skupiała prawie 500 koronczarek.

Od kilku lat w pierwszym tygodniu października organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na który składa się prezentacja wyrobów połączona z kiermaszem oraz wystawa pokonkursowa. Celem festiwalu jest ukazanie nowych form współpracy pomiędzy małymi społecznościami lokalnymi z różnych części Europy, aktywizowanie środowisk twórczych i promocja regionu na arenie międzynarodowej.

Dużą atrakcją turystyczną jest Galeria Koronki Klockowej przy Centrum Kultury w Bobowej. Można w niej zobaczyć piękne koronki, zapoznać się ze sposobem ich wyrabiania oraz nabyć pamiątki bezpośrednio od ich wytwórców.

Źródło: www.bobowa.pl
 

twórcy pochodzący z tej miejscowości:

rzemiosła uprawiane w tej miejscowości:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem