Twórcy » Irena Oleksy

Irena Oleksy
adres:  Krasne Potockie 94
kod:  33-394 Krasne Potockie
gmina:  Chełmiec
powiat:  nowosądecki
tel. dom.:  18 332 74 05
GPS:  49.6688, 20.5702 wyznacz trasę

Pani Irena od czasów szkolnych zajmuje się rozmaitymi formami rękodzieła: koronkarstwem, bibułkarstwem, tkactwem, szydełkowaniem oraz wikliniarstwem papierowym. Jest samoukiem – uczy się głównie z czasopism, wiedzę na temat tkactwa zaczerpnęła natomiast od swoich nauczycielek ze szkoły podstawowej i średniej w Męcinie. Artystka należy do Koła Gospodyń Wiejskich na Krasnym (dawniej w Męcinie), gdzie często spotyka się z innymi kobietami, by tworzyć rękodzieło i wymieniać się cennymi uwagami.

W swojej bogatej kolekcji pani Irena posiada przede wszystkim ozdoby świąteczne, wykonywane głównie z bibuły oraz makaronu barwionego złotym sprayem florystycznym. Przedmioty te przechowywane są w domu bądź rozdawane w formie prezentów. Charakterystycznym dla twórczości pani Ireny wyrobem są kurczaczki wielkanocne. Artystka wykonuje je ze styropianowych jajek, które obleka specjalnie zwiniętą bibułą. Zależy jej na tym, by kurczaczki były możliwie podobne do oryginału, nie stosuje więc kolorów innych niż te, które występują w przyrodzie. Ciekawymi wyrobami bożonarodzeniowymi są ozdoby z makaronu, między innymi bombki na choinkę. Ponadto pani Irena regularnie uczestniczy w konkursach na najpiękniejszą palmę wielkanocną wykonaną z bibuły.

Kolejną pasją tej wszechstronnej artystki jest tkactwo. Aby wykonać gobelin, potrzebna jest iglica i rama - tę ostatnią zrobiła sama. Głównym tematem tych prac jest natura oraz postacie ludzkie. Pani Irena wszystkie potrzebne produkty nabywa w sklepach papierniczych, florystycznych oraz w pasmanteriach, często również zamawia je przez Internet. Niektóre wzory czerpie z gazet i książek, inne wymyśla sama.

Rzemiosło traktuje jak hobby, któremu oddaje się w każdej wolnej chwili. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi: prowadzi warsztaty i prezentacje, a także wystawy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury Chełmiec. Palmy wielkanocne autorstwa pani Ireny zdobywały wysokie miejsca w corocznym konkursie organizowanym przez ten ośrodek. Artystka jest również laureatką konkursu „Jak co komu wychodzi?”. Na co dzień pracuje w szkole w Męcinie.

oprac. Katarzyna Pracuch
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem