Twórcy » Jan Chwalik

Jan Chwalik
adres:  Bartne 13
kod:  38-307
gmina:  Sękowa
powiat:  gorlicki
GPS:  49.5611, 21.3413 wyznacz trasę

Pan Jan był ostatnim w Bartnem mistrzem kamieniarstwa. Rzemiosła nauczył się od ojca, jeszcze w czasach, kiedy we wsi działało wielu kamieniarzy. Pan Jan wymienia nazwiska najbardziej znanych lokalnie kamieniarzy: z Bodaków był Osyf Tarbaj, Nowak, Kołotko, w Bartnem Cirkot Matej, Wasyl Gracoń, Hryc Homkowicz, właściwie cała wieś zajmowała się tym rzemiosłem.

Dawniej Bartne słynęło ze sztuki kamieniarskiej, przed wojną rzemieślnicy organizowali się w spółki, a jeden kamieniarz mógł mieć nawet czterech pracowników. Piaskowiec pozyskiwano z okolicznych skał.

Kamieniarstwo to ciężka fizyczna praca. obecnie, ze względu na stan swojego zdrowia, pan Jan pracował, na podwórku zostało kilka niedokończonych krzyży. Wykonanie jednego krzyża zajmuje kilka miesięcy. Pan Jan sam nie mógł już pracować, wychował sobie jednak swojego następcę, Emila Kanię, którym teraz jeździ na warsztaty i pokazy tego rzemiosła, nie pozwalajac nam o nim zapomnieć.

Pan Jan zmarł w 2011 roku.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem