Twórcy » Janina Cempa

Pisarzowa

Janina Cempa
adres:  Pisarzowa 104
kod:  34-654 Męcina
gmina:  Limanowa
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 80 34
GPS:  49.6919, 20.5108 wyznacz trasę

Pani Janina w hafcie i szydełkowaniu odnalazła pasję, która daje jej radość i spełnienie. Szesnaście lat temu, podczas pobytu w sanatorium, nauczyła się podstawowych umiejętności od koleżanek. Później pomagały jej inne osoby: proponowały wzory, pilnowały ich dobrego wykończenia. Pani Janina szybko „złapała bakcyla” – zaczęła robić dzieciom na drutach czapki, rękawiczki i swetry. Obecnie mniej haftuje, a zamiast drutów woli szydełko.

Początkowo pracowała zgodnie ze wskazówkami osób, które jej pomagały. Teraz opiera się głównie na własnych pomysłach. Nie korzysta z książek, lecz czerpie z wzorów typowych dla okolic Pisarzowej. W swoich dziełach dąży do oddania charakteru miejsca, w którym żyje. Wyroby rozdaje znajomym, część zostawia dla siebie i niczego nie sprzedaje.

Wiele czasu poświęca także na propagowanie kultury Pisarzowej. Jest kierowniczką Koła Gospodyń Wiejskich, ponadto bierze udział w konkursach i pokazach rzemiosła. Chciałaby przekazać komuś swoje umiejętności. Mówi, że haftowanie i szydełkowanie pozwalają się wyciszyć, uspokoić i są wspaniałym zajęciem.

oprac. Katarzyna Maniak

pliki audio:

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skamieniałe miastoUrząd Gminy w Bukowinie TatrzańskiejNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJRezydencja Bukowy DwórPowiat chrzanowskiMIK

patronat medialny

Twoja MałopolskaDziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaBaza DzieckaSrebrna AgrafkaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystemGo Gaga