Twórcy » Janina Dziuba-Waluszkiewicz

Janina Dziuba-Waluszkiewicz
adres:  ul. Kasztanowa 33A
kod:  32-566 Chrzanów
gmina:  Chrzanów
powiat:  chrzanowski
tel. kom.:  694 575 026
GPS:  50.1441, 19.3994 wyznacz trasę

Pani Janina wspólnie z mężem Adamem zajmuje się szopkarstwem, tworzy również bardzo oryginalne ozdoby choinkowe. Niektóre jej wyroby wypożyczane są jako eksponaty do muzeów.

Przygodę z rękodziełem rozpoczęła u boku męża, pomagając mu tworzyć niektóre elementy szopek. Najbardziej lubi jednak robić bombki choinkowe, na których pomysł wpadła po znalezieniu plastikowych baniek z okresu PRL-u, wyrzuconych przez córkę. Pani Janina postanowiła wykorzystać ciekawy materiał, ozdabiając bombki nićmi i wełenką. Z czasem plastik zastąpiły styropianowe kulki, które są o wiele lżejsze i świetnie nadają się do ozdabiania.

Każda bombka tworzona przez panią Janinę jest inna, każda powstaje pod wpływem impulsu. Wykonanie jednej zajmuje około 10 godzin. Oprócz bombek, artystka wykonuje również oryginalne stroiki z drewna, na które przykleja sztuczną trawę i kawałki różnych materiałów. Niektóre wyroby ozdabia srebrnym lub złotym sprayem.

Co ciekawe, pani Janina nie wyraża chęci, by sprzedawać swoje dzieła, woli je oddawać do muzeów lub w formie prezentu. Artystka nie posiada osobnego warsztatu, traktuje rękodzieło jak hobby i możliwość wykonania efektownych prezentów dla najbliższych.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem