Rzemiosła » plastyka obrzędowa

plastyka obrzędowa
Dzisiaj ozdoby świąteczne zazwyczaj kupuje się w sklepach, mało kto ma czas i ochotę wykonywać je samodzielnie. Niegdyś domy i kościoły z okazji świąt ubarwiano przygotowanymi wcześniej ozdobami.

Na Boże Narodzenie robiono zabawki choinkowe, szopki z drewnianymi figurkami i stroiki. W zaciszu domowym w czasie adwentu szykowano rekwizyty dla kolędników – bogate, barwne stroje i wielką, obrotową gwiazdę oklejoną kolorowymi papierkami.

Na Wielkanoc kobiety przygotowywały różnobarwne pisanki, których technik zdobienia było bardzo wiele. To jedna z najbardziej żywotnych dziedzin dawnej plastyki obrzędowej. Przed świętami, na Niedzielę Palmową, przygotowywano palmy z gałązek wierzbowych, ususzonych wcześniej kwiatów i bibułkowych wstążek.

Na dożynki, czyli święto plonów, wyplatano wieńce z różnych gatunków zbóż, kwiatów polnych i owoców.

Również wypieki były formą dzieła artystycznego. Na wesele kobiety przygotowywały duży bochenek chleba lub placek dekorowany kwiatami i owocami – korowaj – zwany także kołaczem.
 

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem