Twórcy » Stanisława Hudzicka

Stanisława Hudzicka
adres:  Kamienica 407
kod:  34-608 Kamienica
gmina:  Kamienica
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 36 67
GPS:  49.5760, 20.3402 wyznacz trasę

Pani Stanisława mieszka w Kamienicy. Jest wszechstronną artystką: wykonuje ozdoby z bibuły i papieru, haftuje, a także śpiewa w chórze. Jej zainteresowania artystyczne rozpoczęły się w okresie II wojny światowej. Pierwszą nauczycielką była pewna siostra zakonna, która potajemnie przekazywała techniki wykonywania papierowych dekoracji do kościołów. Te techniki pozostały z panią Stanisławą do dziś, bo, jak mówi, to, czego nauczyła się w dzieciństwie zostało „zakodowane w głowie”.

Artystka specjalizuje się w papierowych różach oraz marszczonych z bibuły pająkach. Wykonuje także na zamówienie regionalne atrybuty obrzędowe – palmy, różdżki weselne, bukiety ślubne. Jedną z prac można podziwiać w jej domu, jest to tzw. „ograbek” – wieniec pleciony ze zboża i ozdabiany kwiatami. Wykonywany był pod koniec żniw na polu i wieziony na furmance do kościoła.

Pani Stanisława zajmuje się także wyszywaniem i tkaniem makatek, i, jak przyznaje, ma to chyba we krwi. W tej dziedzinie jej nauczycielką była mama. Haftuje głównie elementy strojów ludowych, pochodzących zarówno z jej rodzinnej wsi, jak i z odleglejszych miejscowości. Umiejętność tę przekazała swoim córkom.

Pani Stanisława działa również na rzecz promowania tradycyjnego rzemiosła, biorąc udział w pokazach organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz podczas Dni Gorczańskich. Jej prace niejednokrotnie były nagradzane.

oprac. Katarzyna Maniak

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem