Twórcy » Stanisława Hudzicka

Stanisława Hudzicka
adres:  Kamienica 407
kod:  34-608 Kamienica
gmina:  Kamienica
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 36 67
GPS:  49.5760, 20.3402 wyznacz trasę

Pani Stanisława mieszka w Kamienicy. Jest wszechstronną artystką: wykonuje ozdoby z bibuły i papieru, haftuje, a także śpiewa w chórze. Jej zainteresowania artystyczne rozpoczęły się w okresie II wojny światowej. Pierwszą nauczycielką była pewna siostra zakonna, która potajemnie przekazywała techniki wykonywania papierowych dekoracji do kościołów. Te techniki pozostały z panią Stanisławą do dziś, bo, jak mówi, to, czego nauczyła się w dzieciństwie zostało „zakodowane w głowie”.

Artystka specjalizuje się w papierowych różach oraz marszczonych z bibuły pająkach. Wykonuje także na zamówienie regionalne atrybuty obrzędowe – palmy, różdżki weselne, bukiety ślubne. Jedną z prac można podziwiać w jej domu, jest to tzw. „ograbek” – wieniec pleciony ze zboża i ozdabiany kwiatami. Wykonywany był pod koniec żniw na polu i wieziony na furmance do kościoła.

Pani Stanisława zajmuje się także wyszywaniem i tkaniem makatek, i, jak przyznaje, ma to chyba we krwi. W tej dziedzinie jej nauczycielką była mama. Haftuje głównie elementy strojów ludowych, pochodzących zarówno z jej rodzinnej wsi, jak i z odleglejszych miejscowości. Umiejętność tę przekazała swoim córkom.

Pani Stanisława działa również na rzecz promowania tradycyjnego rzemiosła, biorąc udział w pokazach organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz podczas Dni Gorczańskich. Jej prace niejednokrotnie były nagradzane.

oprac. Katarzyna Maniak

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem