Twórcy » Tomasz Ortyl

Tomasz Ortyl
Otwarta pracownia
adres:  Kokuszka 1
kod:  33-350 Kok Piwniczna-Zdrój
gmina:  Piwniczna
powiat:  nowosądecki
email:  
www:  http://tokowalstwo.blogspot.com/
tel. kom.:   609 076 250
GPS:  49.4626, 20.7230 wyznacz trasę

Kowalstwo przez setki lat było jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka. Obecnie jest to zajęcie bardzo niszowe, jednak dalej kojarzone z wytrwałością i wyjątkowymi umiejętnościami. Właśnie ten zawód we wczesnym dzieciństwie zaimponował Tomaszowi Ortylowi, który z kowalstwa postanowił uczynić swój sposób na życie. Obecnie stara się o zdobycie tytułu mistrzowskiego w Krakowskiej Izbie Rzemieślniczej. 
Wykonuje ozdobne balustrady zewnętrzne, balustrady na schody, ogrodzenia, kraty, a także mniejsze formy bardziej związane z rękodziełem: krzyże, podkowy, zdobione noże zbójnickie, toporki, a nawet żyrandole. Nie boi się bardziej ambitnych form - wykonał również tabernakulum do kościoła w Piwnicznej - Zdroju, a także elementy kute do cerkwii na Słowacji. 
 
Od dziecka pomagał tacie, który również jest kowalem, ale zajmował się bardziej użytkowymi i przydatnymi dla gospodarstwa wiejskiego formami - robił siekiery, pługi czy lemiesze. Obecnie pan Tomasz wynajmuje od taty warsztat składający się z dwóch pomieszczeń - w jednym ma palenisko i kilka maszyn, w drugim - większym pracuje razem ze swoim kolegą. Swój warsztat wyposażył w nowoczesne maszyny - wcześniej jego tata do swoich prac żadnych maszyn nie potrzebował. Tomasz Ortyl decydując się na założenie swojej własnej firmy, postanowił zainwestować m.in. w młot laserowy (do kucia), skręcarkę (do skręcania gorącego metalu i robienia prętów - pręty robione ręcznie nie wychodzą identyczne) czy giętarkę do profili i płaskowników (która służy do wyginania “po łuku” i profilowania np. balustrad na balkony). Na pile taśmowej tnie cały materiał, w swoim “arsenale” ma jeszcze starą tokarkę oraz spawarkę, ale już niewiele jej używa. 
 
Z przyjemnością opowiada o swoim zawodzie, widać, że jest z niego dumny i chce się dalej w tym kierunku rozwijać. Bardzo lubi wykonywać mniejsze formy, np. listki, pamiątkowe podkowy, krucyfiksy czy świeczniki. Nie projektuje barierek i balustrad - często zleca to swojej siostrze lub bazuje zazwyczaj na tym co jego klient sobie życzy. Co ciekawe natomiast, często czerpie inspiracje z Pinterest’a - wydawać by się mogło, portalu raczej nie kojarzonego z kowalstwem. Tam znajduje prace rosyjskich kowali, którzy wykonują przepiękne, zdobione balustrady i inne elementy kute - zazwyczaj sprzedawane do domów oligarchów. Pan Tomasz dekoracyjne rzeczy wykonał również do swojego nowo wybudowanego domu, w którym jego dziełem jest cała balustrada, a nawet piękny żyrandol wiszący nad schodami.
 
Kowalstwo nie urzekło go od razu, były momenty kryzysowe, kiedy próbował zająć się czymś innym, jednak przeznaczenie było silniejsze i ostatecznie zajął się rzemiosłem. Poza tatą nie uczył go nikt, w kwestii robienia balustrad i większych form jest właściwie samoukiem. Bardzo chciałby jako mistrz w swoim fachu przyjmować praktykantów, którym mógłby przekazać swoją bezcenną wiedzę. Klienci docierają do niego zazwyczaj z polecenia, sporadycznie przez internet. Prowadzi bloga, jednak chciałby mieć więcej czasu na promocję - przy takiej ilości zleceń jest to jednak trudne. Kowalstwo wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi codziennie w kuźni. 
 
Tomasz Ortyl buduje swoją markę sukcesywnie, z uporem dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Praca w kuźni go nie męczy, widać, że to uwielbia i to jego powołanie - mógłby przebywać w kuźni cały dzień. Nieustannie poszukuje, inspiruje się pracą innych, dopracowuje swoje wyroby. Wielką wagę przywiązuje do detali i z tego właśnie słynie. Ta właśnie sfera kowalstwa artystycznego daje mu największą satysfakcję.
 

Otwarta pracownia

Istnieje możliwość odwiedzenia pracowni, zamówienia prac po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem