Rzemiosła » biżuteria łemkowska

biżuteria łemkowska
Krywulka to rodzaj tradycyjnej ozdoby łemkowskiej. Wykonywana jest z drobnych, szklanych koralików o średnicy do 2 mm nawlekanych na nitkę, tworzących ażurową, misterną całość.

Kruwulki tworzyły panny i panie na własny użytek, nigdy na sprzedaż. Biżuteria składa się z trzech części. Pierwsza, znajdująca się najbliżej szyi, ma około 2 centymetrów szerokości i nosi nazwę „krajka”. Druga, najszersza i najbardziej zdobna, ma od 10 do 40 centymetrów, a nazywana jest „połotence”. Trzecia i ostatnia, która stanowi wykończenie, zwana jest „gondoczok”.

Krywulka była wyznacznikiem statusu społecznego i majątkowego. Im bogatsza krywulka, im szersze „połotence”, tym bardziej poważana i posażna była pani lub panna, która ją nosiła.

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem