Rzemiosła » skórnictwo

skórnictwo
Kaletnictwo ludowe zachowało się głównie na Podhalu, dzięki rozpowszechnionej na tym terenie hodowli owiec.

Na Podhalu powstają tradycyjne, artystyczne wyroby ze skóry, m.in. pasy bacowskie z mosiężnymi klamrami, pasy juhaskie, torby bacowskie i kierpce.

Na tym terenie rozwinęła się również produkcja wyrobów kaletniczych z zastosowaniem tradycyjnego zdobnictwa. Wśród tych wyrobów najbardziej powszechne są torebki damskie, pantofle, skórzane paski, portmonetki, kasetki, zakładki do książek. Podhalańskie wyroby ze skóry przeważnie są ozdabiane charakterystycznymi ornamentami, plecionką z pasków skóry, klamrami i zdobnymi gwoździami.

Obecna produkcja wyrobów ze skóry różni się znacznie od tradycyjnej. W zakładach znajdują się specjalne krajalnie, przygotowujące wykroje do wyrobu konkretnego asortymentu. Według tych wykrojów wycinane są określone elementy ze skóry. Następnie z tych elementów montowany jest już cały wyrób. Całość wyrobu wykończona zostaje określonymi zdobieniami.

W każdym wyrobie ze skóry, wykonawca stara się zachować indywidualny charakter przedmiotów, nawiązujący do lokalnych tradycji, własnych umiejętności i inwencji.
 

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem