Kaletnictwo ludowe zachowało się głównie na Podhalu, dzięki rozpowszechnionej na tym terenie hodowli owiec.
Na Podhalu powstają tradycyjne, artystyczne wyroby ze skóry, m.in. pasy bacowskie z mosiężnymi klamrami, pasy juhaskie, torby bacowskie i kierpce.
Na tym terenie rozwinęła się również produkcja wyrobów kaletniczych z zastosowaniem tradycyjnego zdobnictwa. Wśród tych wyrobów najbardziej powszechne są torebki damskie, pantofle, skórzane paski, portmonetki, kasetki, zakładki do książek. Podhalańskie wyroby ze skóry przeważnie są ozdabiane charakterystycznymi ornamentami, plecionką z pasków skóry, klamrami i zdobnymi gwoździami.
Obecna produkcja wyrobów ze skóry różni się znacznie od tradycyjnej. W zakładach znajdują się specjalne krajalnie, przygotowujące wykroje do wyrobu konkretnego asortymentu. Według tych wykrojów wycinane są określone elementy ze skóry. Następnie z tych elementów montowany jest już cały wyrób. Całość wyrobu wykończona zostaje określonymi zdobieniami.
W każdym wyrobie ze skóry, wykonawca stara się zachować indywidualny charakter przedmiotów, nawiązujący do lokalnych tradycji, własnych umiejętności i inwencji.