Twórcy » Alfons Kulka

Alfons Kulka
adres:  Ropa 652
kod:  38-312 Ropa
gmina:  Ropa
powiat:  gorlicki
GPS:  49.6152, 21.0336 wyznacz trasę

Pan Alfons zajmował się nietypowym zajęciem. Konstruował z drewna przydomowe młyny wiatrowe, które w latach 50. stawiali sobie bogatsi gospodarze. Dziś nikt już nie miele mąki w młynach, więc pan Alfons zajmuje się konserwacją zniszczonych wiatraków. Chce zrobić jeszcze tylko ostatni wiatrak dla siebie, na pamiątkę.

Rzemiosła nauczył się od sąsiada. Nie ma własnej pracowni, ponieważ wiatraki stawiało się od razu przy domu. Gospodarz zamawiający wiatrak musiał mieć już upatrzone miejsce, nie za blisko domu, bo przy zabudowaniach nie ma wiatru. Budowę wiatraku rozpoczynało się od wkopania w ziemię na metr głęboko czterech słupów, wcześniej wyciosanych siekierą i toporem. Słupy musiały być sosnowe, bo sosna długo wytrzymuje w ziemi. Z czasem, w miarę postępu technicznego, słupy zalewano betonem – wtedy były jeszcze bardziej wytrzymałe. Na słupach stawiano budę w kształcie wagonu i przykrywano ją półokrągłym dachem.

Na zewnątrz wiatraka znajdowało się koło, złożone z ośmiu śpiech, z których odchodziły dwadzieścia cztery pióra, wszystkie przybite pod kątem, żeby koło kręciło się w prawą stronę. Wewnątrz budy znajdował się słup i kamienie. Do poszczególnych elementów wiatraka używało się różnych rodzajów drewna, a kamienie młyńskie kupowało na jarmarku w Gorlicach, od kamieniarzy z Bartnego. Podstawowymi narzędziami, używanymi w tym fachu, były piła, siekiera, ośnik i dłuto. Obecnie piłę ręczną zastępuje cyrkularka i piła motorowa.

Pan Alfons żałuje, że postawione niegdyś przez niego wiatraki niszczeją i gniją. Na szczęście jeden z młynów pana Alfonsa zostanie wkrótce przeniesiony do Bielanki, gdzie będzie go można podziwiać.
 

oprac. Anna Kurpiel, 2009 r.

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem