Rzemiosła » garncarstwo

garncarstwo
W warsztacie garncarza, czyli rzemieślnika, który wykonuje z gliny garnki i inne przedmioty, znajdują się: koło garncarskie, specjalny piec garncarski oraz miejsce do suszenia uformowanych i wypalonych przedmiotów.

Najpierw garncarz formuje rękoma naczynie, posługując się przy tym napędzanym nogami kołem obrotowym, przy którym siedzi. Następnie wypala je w piecu, dzięki czemu glina się utwardza, po czym odstawia do suszenia. Na koniec – ozdabia swój wyrób. Formy, kształty, kolory i zdobienia bywają bardzo różne. Wspólny zaś jest zawsze surowiec, czyli glina.

Niegdyś wiedza niezbędna do pracy garncarza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Obecnie garncarstwo stanowi popularne hobby – pasjonaci sami uczą się tej sztuki od podstaw, zdobywają potrzebne materiały i tworzą często oryginalne rzeczy – również dzwonki, zabawki i inne małe formy z gliny. Wszak „Nie święci garnki lepią”.

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:

galeria zdjęć:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem